BASİT YAŞAM SANATI SHUNMYO MASUNO KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ

Hem Minimalizm hem Japonya çıkışlı bir kitap olunca Basit Yaşam Sanatı kitabını bloğun Japon Seçkisi için yorumlamak istedim. Minimalizm temasına ilgi duyanlar için 100 minik tüyo denilebilecek Basit Yaşam Sanatı kitabı Doğan Novus Yayıncılıktan Eylül 2019’da basılmış. Kitabın kurgusu minimalizm kavramını yinelemese de, basit yaşam ile verimli zaman dilimlerine sahip olabileceğimizi kanıtlar nitelikte. Kitabın samimiyetini hissedebiliyorsunuz. Elimde olan ilk baskısını İngilizceden çeviren ise Bige Turan Zourbakis olmuş. The Art of Simple Living orijinal adıyla 2009 yılından yayınlanan kitap, dört bölümden oluşmakta.

Foto Kaynak Doğan Kitap

  1. “Şu anki halinizin” enerjisini arttırmanın 30 yolu
  2. Yaşamak için güven ve cesaret konusunda ilham kaynağı olacak 30 yol
  3. Kafa karışıklığı ve endişeden kurtulmanın 20 yolu
  4. Herhangi bir günü hayatın en iyi günü yapmanın 20 yolu

450 yıllık Zen tapınağında Budist rahibi ve bahçe tasarımcısı olan Japon Shunmyo Masuno’nun kaleme aldığı Basit Yaşam Sanatı içerdiği 100 yol ile Kişisel Gelişim kategorisine girmiş. Bireysel dönüşüm için 100 tüyo olarak özetlenen kitap, gündelik yaşama boğulan kişilerin hayatlarını dönüştürmek için çabalamış. Her tüyonun birer sayfa olarak anlatıldığı kitabın anlatım dili yalın, okuması ise kolay. İş hayatı için verilen yollarda ise pozitiflik ve bütünsel yaklaşım budist rahibin kılavuzu olmuş. Bakış açısı, biraz iş hayatının uzağından yorumlanıyor gibi.

Zihinsel dengeyi sıfırlamak, kendi başına kalmak, her günün kıymetini bilmek üzerine olan sayfalar sağlıklı nefes ile kaostan çıkabileceğimizi savunuyor. Göbek deliği altındaki tanden noktasından nefes alıp vermek, sessiz kalıp içimize dönebilmek için adımları öğreen Shunmyo Japon kültüründen referans alarak, özünü yazıya dökmüş. Zen etkili yaşamak için, fazlalıklardan arınmak, vejetaryen beslenme biçimiyle tüm besinleri kutsayarak yemek gibi dikkate değer unsurları ön plana çıkaran Shunmyo’nun kitabı kimisine fazla ‘yalın’ gelebilir. Sayfaları çevirirken ‘Ben bunları biliyorum!’ hissine kapılabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın