BİRAZ ACIYABİLİR BİR DOKTORUN ANILARI ADAM KAY KİTAP YORUMU

Hediye vermek için özenle aldığım Biraz Acıyabilir Bir Doktorun Anıları kitabını hediye vermeden dayanamayıp okudum. Bu kaçamak okuma seansında ise kitapta bahsedilen konular hakkında sürekli fragman vari cümleler kurdum, notlar aldım, sorular sordum. Sorular sordum. Üniversite seçimi öncesi Tıb eğitimi düşünenlerin kitabı okumasını tavsiye ederim. Kitabın sonunu okuduğumda ise rollar coaster’da adrenalimin en doruk noktasında yaşarken, bir anda zirveden rast gele aşağı bırakıldığım hissini yaşamaktan kendimi alamadım. Yaşanan medikal+duygusal tecrübeler o kadar samimi dilde anlatılmış ki, stand-up gösterisinin metne dönüşmüş versiyonu ile yüzyüzeydim, Biraz Acıyabilir kitabının sayfalarını okumadım, sanki izledim.

Foto Kaynak Epsilon Yayınevi

İngiliz Jinekoloji doktorunun 10 sene boyunca günlüğünden kitaplaştırdığı Biraz Acıyabilir, tıp dünyasının küçük Tanrılık rolü ile sarkastiklik dünyasının arasında kalmışlığı yansıtıyor. 6 senelik tıp eğitimi sonrasında 6 sene boyunca uygulama esnasında Ulusal Sağlık Servisindeyken tuttuğu anıları kitaplaştıran Adam Kay, şimdiki mesleği olan komedyenlik ve senaryo yazarlığı için bolca hikaye biriktirebilmiş. Sürekli gerçekleşen atamalar, düşük mesai ücreti, yoğun mesai saatleri, danışanların ilginç soruları ile trajikomik olaylar Doktor Kay’i mesleğini hem sevmesine hemde irite olmasına nedne olmuş. Ailesi doktor dolu olan Kay 10 sene sonrasında bambaşka bir kariyere yol almış.

Foto Kaynak TheTimes

İngiliz sağlık sisteminin daha çok eksi yönlerinden bahseden Doktor Kay, cinsel organdan çıkan yabancı cisimlerden, Eyfel Sendromuna kadar İngiliz hasta cemiyetinin tıbbi özetini sergilemektedir. Tecrübelerini, hasta ve doktor mahremiyetini gizli tutarak kaleme aldığını günlük notlarını yayına hazırlarken Harry Potter film serinin yan karakterlerinden ilham alarak İngiliz ekolünün adeta pazarlama yüzü olmayı başarmış. İnsanlık tarihi kadar eski olan Jinekoloji mesleğinin Adam Kay’den dinlemek için Epsilon Yayınevinden çıkan Biraz Acıyabilir D&R online alışverişi ile 13,29 TL’na satın alınabilir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın