KOZMİK HAYVANAT BAHÇESİ BİRÇOK DÜNYADA KARMAŞIK YAŞAM DIRK SCHULZE-MAKUCH WILLIAM BAINS KİTAP YORUMU

Kozmik Hayvanat Bahçesi Birçok Dünyada Karışık Yaşam kitabı Berlin Teknik Üniversitesi’nde Astronomi ve Astrofizik Bölümünde görev yapan Dirk Schulze-Makuch ile Cambridge’de araştırmacı ve Warwick Üniversitesinde öğretim üyesi olan William Bains tarafından ortaklaşa kaleme alınmış. Türkçe diline Banu Özgür Mısırlı tarafından çevrilen eser Ginko Bilim kitap tarafından Ağustos 2020’de basılmış.

Foto Kaynak Ginko Bilim

Kozmik hayvanat bahçesi hipotezi, Yeryüzü’nün yaşam tarihindeki ana geçişler ve Kozmik hayvanat bahçesinde ziyaretçiler var mı? üç ana bölümünden oluşan kitap merak oluşturarak başlattığı ilk bölümü, orta bölümde biyoloji, kimya, biyofizik ile biraz boğmakta. Bilimsel metinlerle hücrelerden başlayıp seçili hayvanlar üzerinden örnekler veren akademisyenler yaşamakta olduğumuz yeryüzündeki gerçeklerle ötegezenlerdeki yaşam oluşumunu sorgulamaktadır.

Yaşamın kendisi ile, teknoloji zeka arasındaki gerçeğin peşinde olan yazarlar yeryüzü benzeri dünyaları araştıran uzay bilim insanları ,yaşadığımız gezegen bakış açısıyla arayış içinde olduğumuzu söylüyor. Bitki, hayvan ve insan yaşamına uygunluğun arandığı keşiflerin peşine düşen akademisyenler, görsellerle desteklediği kitaplarını ilave okumalarla örneklendiriyor.

Mars ve Jüpiter başta olmak üzere gezegenlerin şimdiki duruma nasıl geldiğini tahminleyerek ayları üzerinden “süper yaşanabilirlik” gerçeğinin sorgulandığı kitap, bilinmezlikleriyle ve temennilerle sonlanıyor. Uzay bilimleri, yerbenzeri gezegenler hakkında giriş düzeyinde fikir sahibi olduğum Kozmik Hayvanat Bahçesi bilim keşif merkezli kaynak kitap severlerin ilgisini çekebilir. Londra’daki İnsan Hayvanat Bahçesi’ni görmek isterdim. Satış fiyatı 30 TL olan kitabı D&R sitesinde 21 TL’ye aldım.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın