ALICE IN BORDERLAND DİZİ YORUMU JAPON SEÇKİSİ netflix

Distopik kurgu dünyalarda kaybolmak isteyen paralel evren temalı dizi sevenler için önereceğim Alice in Borderland Netflix Türkiye’de sekiz bölüm olarak yerini almış. Japon seçkisi kategorim için tamamladığım Japon dizisi Alice in Wonderland kitabından referans alınarak merkezine iskambil kağıtlarını yerleştirmiş. Sükseli distopik yarışmalara katılan Tokyo’lu gençler, Shibuya İstasyon tuvaletinden çıktıklarında ıssızlaşnış Tokyo sokaklarında kendilerine verilen yarışma içinde bulunurlar. Günlerini bilgisayar oyunları ile geçiren Ryohei Arisu, tehlikeli oyunlara adapte olmakta zorlanmaz.

Foto Kaynak IMDB

Doğuştan oyun kurgularını çözmeye yatkın Arisu’ya eşlik eden iki sıkı dostu ile oyunları tamamlayarak yaşam için vize etme fikrine hızlıca adapte olurlar. Kalabalık kadrosu ile 50 dakikalık bölümleri izlerken Testere serisi, Açlık Oyunları ve distopik filmler arasında kaybolduğumu itiraf edebilirim. Aynı isimli Haro Aso’nun bilim kurgu gerilim drama mangasından referans alınarak Netflix’e özel üretilen serisi, başlangıçta ergenlik içinde bocalayan ezgin çocuk adam modunda geçecek izlenimi veriyor. Son iki bölümde gösterilen silahlar, kan reva ve sürekli birilerinin kıyma olarak ölmesi dizinin temposunu sıkıcı hale getiriyor. Bulmaca yaratıp çözmeyi seven Japonlar ıssız Tokyo’da hayatta kalmayı sürdürürken, oyun sonlarında elde ettikleri iskambil kağıtları ile gerçek dünyaya dönme ülküsünü keşfederler. Keşifleri hayatta kalanları ise BEACH Kumsal olarak anılan geçici cennete götürür. Beach’te herkes mayo şort ve bikini ile dolaşmak zorundadır. Otel odalarında kilit bulunmayıp, belirli kişiler dışında silah taşıma izinleri yoktur.

Foto Kaynak IMDB

Bol kanlı, dayanıklılık, problem çözme kabiliyeti ve oyuna katılan herkesin çabasını gerektiren oyunları kurgulayanları çözmeye çalışan ekip, dizinin ikinci sezonu ile hazırlanmakta olduklarını fark ederler. Sinek serisi grup çalışmasını, karo serisi zeka savaşını, kupa serisi ise duyguların merkeze alındığı oyunları temsil eder. Ölü ya da Diri, elim sende ve odadan odaya kaçış gibi oyunları Tokyo’nun ikonik ortamlarında çekmeyi başaran dizi ekibi, serisinin ikinci sezonununda neler olacak merakımı körükledi. Kimbilir belki Alice in Borderland mangasını da okurum.

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube

Bir cevap yazın