THE MINIMALISTS LESS IS NOW BELGESEL YORUMU netflix

Kadim dostlar Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’a ilk The Minimalists blog, kitap ve belgesel filminden seneler sonra The Minimalists Less is Now belgeselini yeni yılın ilk gününde izlemek için Netflix izleme listeme eklemiştim. Yeni yıla başlangıç için bilinçli olarak 1 Ocak 2021’de vizyona giren Less is Now belgeseli sadece 53 dakika. Sadeleşerek asıl odaklanılması gereken hislere odaklanmayı öneren Millburn ve Nicodemus ikilisi tacizkar ve madde bağımlısı aile fertleriyle büyürken Amerikan Rüyasının vaadettiği bol eşyalo bolluk bereketi yüksek olan konum, ev ve arabaların hayalini kurmuşlar. Nitekim 30’lu yaşlarına yaklaşırken bu emellerine ikiside satış pozisyonları sebebiyle ulaşmışlar. Aile fertlerini kaybetmek ve boşanma gibi köklü dönüşümlerden sonra etraflarını çevreleyen meta ile başbaşa kalan kahramanlar, eşyalara çözüm ararken sadeleşmeyi keşfetmişler. Sadeleşmekle ilgili yazdıklarımı Minimalizm sekmesinden keşfedebilirsiniz.

Foto Kaynak IMDB

Sadeleşmekle ilgili dönüşümü ;ortalama 300.000’den fazla eşyaya sahip olan Amerika halkı fertlerinden gelmesi ise tüketimle kendini vareden Amerikanın günah çıkarımı gibi. Joshua ve Ryan açtıkları blog ile kendi sadeleşme öykülerini içinden geçmekte oldukları dramla süslerken, Amerikanın ve dünyanın ihtiyacı olduğu çözümü sunabildiler. Başarıları blogtan sıçrayarak, söyleşilere, konferanslara kitaba ve Netflix belgeseline olanak tanıdı. Tüketim fikri ile ihtiyacından fazlasını satın alarak eşyalara tapan günümüz insanı, istifleyerek yaşam alanlarından feragat etmekteler. Mutluluğa ulaşma çabasını satın alarak tatmin etmeye çabalayan bireylerin borç ve köleleşmiş hissederek daha da çözümsüz hale geldiğini söyleyen Joshua ve Ryan ikilisi belgeselin sonuan doğru birinci gün bir, ikinci gün iki eşya ile uzayıp giden disiplin yarışması ile sizi belgesele dahil ediyor.

Anılarımız eşyalarımız değildir

Zaman yönetimimizi bize geri sağlayan, stresli ve hoşnutsuz benliklerimize neşeyi biriktirdiklerimizi azaltarak sağlayabileceğimizi öğüt veren Amerikan ikilisi daha çok belgesel çekecek gibi görünmekte. İstiyorum, hakediyorum! mantrasından vazgeçerek, elimizde olan nesneleri verimli olarak kullanıyorum dönenime girmemiz gerektiğini söyleyen birileri hedeflerimizi gözden geçirmemizi sağlıyor. Hayatlarımıza değer katan, fonksiyonel olan nesneleri tuttuğumuzda duygularımıza fırsat kalacağını savunan Amerikan ikilisi unuttuğumuz, görmezden geldiğimiz, tüketim iştahımızı sorgulamamızı sağlıyor. Minimalizm ve sadeleşme gayesi bloğumun yapı taşlarını oluşturmaktadır. Minimalizm sekmesinden diğer kitap ve belgesel yorumlarıma erişebilirsiniz.

http://www.kutaycevirgen.com/index.php/category/minimalizm-2/

İyi yıllar.

Kutay Çev.

#lessisnow #theminimalists #minimalizm

Bir cevap yazın