EL DESORDEN QUE DEJAS THE MESS YOU LEAVE BEHIND DİZİ YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ netflix

İspanya Galiçya bölgesinin yağmurdan kuru kalmayan La Coruna sokaklarında başlayan El Desorden Que Dejas mini dizisi sekiz bölümden oluşuyor. Netflix’in The Mess You Leave Behind olarak çevirdiği dizi aynı isimli kitaptan yola çıkarak hazırlanmış. İspanyol seçkisi için yorumlamak istediğim diziyi sonuna doğru beğendiğimi fark ettim. Galiçya kasabasında lise edebiyat öğretmeninin ölümüyle yerine La Coruna’da gelen edebiyat öğretmeninin başına gelen olaylar silsilesi metropolde yaşayan kentsoyluların başına gelmez. Bu kadar küçük kasabaya ne çok aksiyon sığdırılmış! Sınıfın üç haşarı öğrencisi hem eski hemde yeni öğretmenede yapmadıklarını bırakmamış, kimisi öğretmeniyle ilişkiye girmiş, kimisi ise fantezi dünyasının kapılarını itirafları yoluyla açmıştır.

Foto Kaynak Netflix

Öğretmenler odası, sınıf, okulun yakınındaki bar, bir takım evler, restoran ve bolca yeşillik arasında geçen dizi, Galiçya’nın su ve yeşil dolu tablolarını andırıyor. Günümüz ve yakın geçmiş sahneler arasında izlediğimiz dizi ölen Viruca ile yerine gelen Raquel’in uçarı, gayesiz lise gençleri tarafından tonga içine çekilişini gösteriyor. Dizide diğer branşlardan öğretmenler yer alsada, sınıf çekimlerinde sadece Edebiyat dersleri aktarılmış. Bungun öğrencilerin öğretmenlerini seks videosuyla tehdit edecek kadar teknoloji kompedanı olması ise ülkemizin lise gençliğinin ne kadar heyecansız olduğunu gösteriyor.

Küçük kasabanın kim kime dum duma, herkesin birbirini aleni olarak tanıdığı hali nedense gizemli şekilde ölen eski edebiyat öğretmeninin sırrını çözemez. Nitekim hiçbir cinayet, kusursuz değildir. Er geç gerçek ortaya çıkacaktır. Manipülasyonlar, itiraflar, taşınmalar, ölümler dizide sürekli olarak karşımıza çıkmakta. Ölmüş edebiyat öğretmeninin yaşamına giren çıkan kişinin sınırı yokken, sırlar içine çekilen yeni edebiyat öğretmeni ise kendini pastoral yalnızlıkta bulur. İhtiraslı bungunlaşan öğretmenimiz, kendi kendine içine çekildiği sırları çözmeye çalışırken kimi zaman adet İspanyol Sherlock Holmes olur. Avcılık yaparken gittikçe avlanılır.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın