THE PROM FİLM YORUMU netflix

Mezuniyet balosu ritüeli Amerikan filmlerinin bir çoğunda karşımıza çıkmıştır. Davet meselesi, saç baş kılık kıyafet ve eşlik edecek kişiyi belirlemek filmlerin çoğunda yer alır. Netflix The Prom filmi ise lezbiyen olduğu için Mezuniyet Balo’sunda afaroz edilen Emma Nolan’ın mücadelesini anlatıyor. Yönetmenliğini Ryan Murphy’in yaptığı The Prom filmi Nicole Kidman, Meryl Streep, James Corden, Andrew Rannels gibi popüler oyuncuları barındırıyor. New York Broadway yıldızlarının müzikal açılışında aldıkları olumsuz eleştiriler, yıldızları katma değeri yüksek, halkla ilişkiler yönünden parlatacak bir girişime sürükler. Twitter’da Indiana eyaletinde yobazlar tarafından mezuniyet balosuna alınmayan Emma Nolan’a destek için New York’tan yola çıkarlar.

Foto Kaynak Netflix

Tutucu kasabasının sözcülüğü yapan anne, kendi kızının eşcinsel yöneliminden habersiz, okulun mezuniyetinin sadece heteroseksüel yönelimi olan bireyler için yapılması gerektiğini savunur. Sözde dini öğelerle yaşayan kadın, komşusunu sevmeyen, ayrılmış ebeveynlere sahip, bekaretini evlilik öncesi kaybetmiş fakat lezbiyen ilişkiyi reddeden öğrencilerle çevrelenmiştir. Saygısız ve kapsayıcı olmayan bağnaz yeni nesil Broadway ekibinin yüzleşmesiyle aydınlacaktır. Kendi kızının hem cinsine duyduğu cinsel yönelimi görmeyi reddeden alımlı anneyse, kendine gösterdiği özeni, kızına göstermemektedir. New York Broadway’den kasabaya gelen LGBTQ+ ekibi Emma’yı sahiplenir, onu standart balo için hazırlar fakat planlar umdukları gibi gerçekleşmez.

Sosyal medyada eşcinsel hislerini sanatıyla ilan eden Emma Amerikan’ın ana akım medyasının desteğini alır. Düzenleyeceği Kapsayıcı Balo davetinde ise gay, lezbiyen, biseksüel, akışkan yönelimi olan tüm bireyler gönlünce mezuniyet balosunda doyasıya eğlenir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın