ROSE ADASI’NIN İNANILMAZ HİKAYESİ ROSE ISLAND FİLM YORUMU netflix

Mikroulus olarak altı aydan fazla ömrü olan Rose Adası’nın varlığını duymamıştım. Netflix Türkiye’de Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi adıyla yayınlanan Rose Island filmi yaklaşık iki saat boyunca sürüyor. Fragmanında izlediğim üzere filmin önemli kısmı Bologna sokaklarında geçiyor. Bologna Üniversitesi Mühendislik fakültesi çıkışlı Giorgio Rosa kendine ürettiği araba ile Bologna sokaklarını turlarken, durdurulur. Durdurulma maksadı plakasız seyahat iken aslında olan düzene tehdit olan olarak algılanmasıdır. Nitekim arabası bağlanır.

Foto Kaynak Netflix

Yerinde duramayan Giorgio Adriyatik Denizi açıklarında İtalyan deniz sınırları dışarısında Rose Adası’nı inşa eder. Mühendislik denemesi olarak nitelendirebilecek ada, vatansız bir bireye, 18 yaşına basmamış kadına vatan olabilir. Doğacak bebeği beklerken ise ada adeta eğlence kulubüne dönüşmüştür. 1968 İtalyan ve global turistleri kendine çeken ada ,sezonluk heves olarak algılanmış.

Esperanto dili ve kendine ait para birimi olan ada, dans, müzik ve kart oyunlarının merkez üssü haline gelir. Birleşmiş Milletler New York ve Strazburg Avrupa Konseyinde mikro adasının haklarını savunan İtalyan idealist mühendis Giorgio Rosa’nın hikayesi dünya tarihine geçmiştir. Bağımsız devlet olarak kayıtlara geçen Rosa Adası İtalyan hükümeti tarafından tehdit olarak algılandığından uluslarası 6 mil olan denizi sınırı 12 mile çıkarılmıştır.

Gerçek fotoğraf ve video çekimlerinin yer aldığı filmin sonu hayallerinin peşine düşenlerin macerasının sonucunun ne olduğunu gösteriyor.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın