BÜYÜLEYİCİ BAĞIRSAK GIULIA ENDERS KİTAP YORUMU

Mannheim, Almanya’da 1990 senesinde doğan Giulia Enders Frankfurt Üniversite’sinde doktora tezini tamamlamış. Tıp dünyasında üzerine düşülmeyen bağırsak odaklı araştırmalarını sosyal medyada viral olmasından sonra kitaplaştırmış. Mayıs 2016’da ilk baskısı Büyükada Basım tarafından basılan Büyüleyici Bağırsak Küçümsediğimiz Organ “Bağırsağın” İç Dünyası kitabı dilimize Alisa Candan Karsu tarafından kazandırılmış. İlustrasyonlar ise kardeşi Jill Enders tamamlamış.

Foto Kaynak Büyükada Yayıncılık

Giulia kendi rahatsızlıklarından yola çıkaran süt türevlerinin tüketmeyi bırakarak cilt yaralarının azalıp yok olduğunu keşfettiğinde, bağırsağının fiziksel ve ruhsal sağlığına etkisine yönelmek istemiş. Kişisel hikayesinden yola çıkarak doktorasını “tıbbi alanda mikrobiyoloji” alanında tamamlamış. Bağırsağın iç dünyamızı düzene soktuğunu bilincinde olan Guilia kitabını üç bölüm olarak tasarlamış.

  1. Büyüleyici Bağırsak
  2. Bağırsağın Sinir Sistemi
  3. Bakterilerin Dünyası

Bilim dilini gündelik hayata samimice ifade etmek niyetiyle yazılan kitap, kaka nasıl yapılır? Hangi pozisyonda kaka yapılmalı? Bağırsağın yapısı, besinler ve hastalıklardan başlayarak bağırsağın anatomisiyle devam etmektedir. Dışkıya geçiş süreci, kusma, “benim klozetim değil sendromu” ve koku hijyeni konuları kitabın ilgi çekici yanları oldu.

Midemizden gelen gurultuların açlıktan değil, bağırsağımızı temiz tutmak için çalıştığınının göstergesi olduğunu öğrendiğim satırlar ise kitabın en verimli kısımları oldu. Sürekli atıştıran kişi, temizliğe zaman bırakmıyormuş.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın