KINTSUGI MUTLULUĞU BULMAK İÇİN KUSURLARINIZI KUCAKLAYIN JAPON TARZI İLE TOMAS NAVARRO KİTAP YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ JAPON SEÇKİSİ

Kitapların okuyucusunu seçtiğini Kintsugi (Altın Doğrama) kitabını Çeşme D&R mağazasında bulduğum anda hissetmiş olabilirim. Sosyal medyadan aşina olduğumuz kırılan seramiğin altınla birleştirildiği görselin kapağında yer aldığı kitap İspanyol Tomas Navarro tarafından yazılmış. Türkçe’ye İngilizceden çeviren Tutku Petek, Jennifer Adcock ise kitabın orijinal dilinden çevirmiş. Salon Yayınları tarafından 2. baskısı Temmuz 2020’de ilk baskısı basılan Kintsugi Mutluluğu Bulmak İçin Kusurlarınızı Kucaklayın (Japon tarzı ile) olarak isimlendirilmiş.

Foto Kaynak Salon Yayınları

Kırılmış olanı tamir etme sanatı olan Kintsugi sanatını referans alan kitap Pirene Dağlarını mesken tutan yazar Tomas Navarro’nun terapilerine gelen danışanlarından ve yazarın kendi yaşam örgüsünden destekleniyor. Hayatı, seramiklerle özdeşleştirme fikri ile başlayan kitap, sıkıntılarımızı örtbas etmek yerine kendimizi onarma yöntemi ile yaşama devam etmemizi öneriyor. Kırılmış olanı tamir etme sanatı olan Kintsugi, kırılganlığın yeniden toplanan parçada yer alması gerçeğinin zorunlu olduğunu belirtir. Nasıl ayağa kalkacağını bilen birey, başına gelen olayları yeryüzünde kendisinin yaşamadığını bildiği için yalnızlık duygusundan sıyrılmalıdır.

Gerçekçi olmayan beklentiler ile hayal kırıklığına sürüklenen kişiler, kendi kendine yardım kitapları tarafından ayarsız ve sınırsızca pohpohlandığı için durumları daha kötü hal alıyor. Bizlere acı veren şeyin ne olduğunu bulmaya çalışan profesyonellerden destek olan kişiler, sorunlarının kökenine indikleri için iyileşme aşamasına kolaylıkla geçerler.

KINTSUGI (HAYATINIZI ONARMA SANATI)

Beklentileri gerçekliğe ayarlama yöntemi ile, gerçekçi beklentiler belirlemenin önemine vurgu yapan Kintsugi kitabı çeşitli örneklerle desteklenmiş. Karşılaşılan sorunlara karşılık “Ne oldu? Neden oldu?” sorularını soran bireylerin ya sorunun sonucuna ve köküne saldırdığını, tepki verenin sadece kendimiz olduğunu göz ardı ettiğini söylemektedir. Beklentilerin gerçeklerle uyuşmadığında ortaya çıkan kızgınlık, stres hali ve depresyonun varlığını kabul edip, içimize dönmemiz anımsatılmıştır.

Sözün özü;

-Öz bakımı ihmal etmeyin.

-Geri adım atın.

-Farklı düşünün.

-Harekete geçin

Depresyon bütün varlığımızın yavaş ölümüdür.

Tomas Navarro (2020)

Üç bölümden oluşan Kintsugi kitanbı özellikle son bölümde yoğunlaşan çeviri ve anlam hataları, harf düzensizlikleri ile dolu. Tomas’ın kitap sonunda kendimi Pirene Dağlarında doğaya, dağcılığa verdim, insanlara bunları öğretiyorum diyerek laf ettiği kendine yardım kitaplarının tuzağına kendisini atmıştır. Kitabın içine yerleştirilen Mottanai felsefesi (kendi kendine yeni bir fırsat verme sanatı) ve Bizen-Yaki (azim sanatı) hakkında detaylandırıcı bilgi okumak isterdim.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın