NUNÇİ KORELİLERİN 5000 YILLIK BAŞARI VE MUTLULUK SIRRI EUNY HONG KİTAP YORUMU

Kore asıllı New Jersey doğumlu gazeteci Euny Hong’un kaleme aldığı Nunçi Korelilerin 5000 Yıllık Başarı ve Mutluluk Sırrı kitabı AVM’nin Remzi Kitapevi Yeni Çıkanlar rafında karşıma çıktı. Kuraldışı Yayıncılık tarafından Eylül 2020’de basılan, dilimize Seda Toksoy tarafından çevrilen Nunçi kitabı hakkında yorumu ve özeti yokken alıp yorumlamak istedim. Dokuz bölümden oluşan Nunçi Korelilerin kadim özelliği olan “göz tartımı” yaklaşımına odaklanıyor. Göz tartımı, başka insanların duygu ve düşüncelerini tartmak olarak ifadelendirebileceğimiz Nunçi ile istenilen hayatın yaşanabileceğine, sosyal mahcubiyetten kurtulabileceğimiz amaçlanıyor.

Foto Kaynak Kuraldışı Yayıncılık

EGOYA DEĞİL HAYATTA KALMAYA BAK

12 yaşına kadar Amerika’da büyüyen Euny Hong, Korece bilmeden Seoul’a göç ettiğinde kültür karmaşası arasında sıkışıp kalır. Doğduğu andan itibaren velileri ve sistem tarafından çözüm bulma odaklı büyüyen minik Koreliler insanların ve mekanların enerjisini algılamada fazlasıyla yol katetmişlerdir. Amerikan bakış açısıyla Seoul’de bocalayan Euny Hong, kadim Nunçi hissini çözerek kısa zamanda sosyal ortamlarda parlamaya başlamıştır. Empati ile nunçiyi kıyaslayan Euny Hony, Nunçi tutumu ile hayatta kalmanın daha ahenkli olacağını, kontrol edilebilir özellikler (yargılar ve hareketler) üzerinden sosyal uyumu yüksek olacağımızı savunur.

SÖZEL OLMAYAN İPUÇLARI

Görmekle ilgilendiğimiz fakat gözlemlemeye çaba sarf etmediğimiz için ortamdaki ipuçlarını anlamadığımızdan işlerimizin ağır aksak gittiğini savunan Euny, çözümün bizde olduğunu gösteriyor. Çözüm basit: Nunçi. Sosyal izolasyon arasında bocaladığımızda ve uyumsuz hissettiğimizde bizden önceki ortamda bulunan insanların gözlemlemiz gerektiğini, sessiz kalmayı öğrenmemizi, duyularımıza danışmamız gerektiğini savunmakta. Sözel olmayan ipuçlarını anlama sanatı olarak düşünebileceğimiz Nunçi, nunçisiz insanlardan nasıl ayrışacağımızı 8 ana kural ile özetlemiş. K-Güzellik, K-POP, Game of Thrones üzerinden Nunçi yaklaşımlarını örneklendirerek Euny Hong güncel olduğunun şovunu yapmış.

Kutay Çev.

#nunçi #nunchi #eunyhong

Euny Hong hakkında daha fazlası için web sitesini aşağıya bırakıyorum.

http://eunyhong.com/

Bir cevap yazın