SÜPER YAŞLI ELISE MARIE COLLINS KİTAP YORUMU

Sağlık koçu ve yoga eğitmeni olan Elise Marie Collins’e ait Süper Yaşlı kitabını görünce hepimizin bir süre sonra yüzleşeceği fakat hazır olmadığı konunun gerçekliği ile yüzleştim. Bizden önce yaş alanların zamanlarını nasıl geçirdiklerini, şahsi alışkanlıklarının beden ve ruha yansımalarını okuyacağımı tahmin ediyordum.

MAVİ BÖLGELER – BLUE ZONES

100 yıl yaşanların yoğun olduğu Mavi Bölgeler (Blue Zones) kitabın büyük bir kısmında sürekli olarak referans alınan bölgeyi ifade ediyor. Japonya-Okinawa, Guatemala-Nicoya Yarımadası, İtalya-Sardinya, Yunanistan-İkarya ve Amerika Birleşik Devletleri-California Loma Linda dünya çapında ön plana çıkan beş mavi bölge. Bitkisel ağırlıklı beslenen, yürüyen, bahçe işleri ile uğraşan, fiziksel egzersiz yapan, aileyi önemseyen, aşırı yemek tüketmeyen ve bir toplulukla inanç temelli grupa aidiyet hisseden yüz yıllık insanların uzun yaşama dair tüyoları kitabın ana merkezi oluşturmakta.

AYURVEDA

Ayurvedanın hayatı üç aşamada tanımlaması üzerinden yorumlanan yaş alma elementler üzerinden bedenin ihtiyacı olan dengeyi materyaller üzerinden bulmasına odaklanmaktadır.

Doğum-Ergenlik KAPHA TOPRAK evresi

ERGENLİK-50 yaş PİTTA ATEŞ evresi

50 yal sonrası VATA HAVA ESİR evresi

İKİGAİ

Yaşama sebebini bulmak olan Japonya merkezli İkigai kitabından tüm dünyanın ezbere bildiği fakat hala kişisel anlam yaratmada eksik kalının İkigai kitap yorumuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sürekli meşgul olma mutluluğunun verdiği bağlanma itkisi yaşamı daha da sahiplenin amaç uğruna faaliyet göstermektir.

Telomer uzunluğunun yaşamın kalitesini belirlediğini resmi deneyler üzerinden aktaran Süper Yaşlı kitabı, bilimin ve ayurvedik inanışları harmanlayarak hem resmi hemde spiritüel yaş alma pratiklerini okuyucuya sunmuş.

FRED ASTAIRE

Yaşlılık da her şey gibi. Üstesinden gelmek için genç yaşta başlamak gerek. (p.55)

ELISE MARIE COLLINS

İnsan alışkanlıklarının toplamı. (p.55)

Yoga seansları, kuru masaj, uyku hijyeni, fizik kültür hareketleri, otofaji, diyetler, logoterapi, morita terapisi, sosyal arkadaşlıklar ve çeşitli kitap önerileri SÜPER YAŞLI kitabının 13 bölüme ayrılan sayfalarında daha genç görünmek, daha enerjik olmak, daha güçlü hafıza, uzun ve sağlıklı yaşam isteyenleri uzun yaşama hazırlıyor. Uzun yaşam için kitabın önerdiği tüyolar ise

* İletişim kurarak sosyal yaşamı beslemek

* Hane dışındaki kişilerle sohbet etmek

* Kuru masaj Garsana

*Kendi kendine masaj Abhyanga

*Doğada vakit geçirme

*Diyet ve beslenme

*Meditasyon

*Orman banyosu

*Doğal ilaçlar

*Günlük tutmak

*Hormonları dengede tutmak

*Vizyon panoları

Kutay Çev.

Bir cevap yazın