VERTİGO ÖLÜM KORKUSU ALFRED HITCHCOCK FİLM YORUMU netflix

Alfred Hitchcock’un tüm eserlerinin korku gerilim kuşağına ait algısıyla serpilen bir izleyici olarak Netflix’e gelen 1958 yapımı Vertigo Ölüm Korkusu filmini dün tamamladım. 2 saat 8 dakika süren Vertigo filmi Alfred Hitchcock’un sansanyon yaratan durumuna tezat olarak, hikayenin geçtiği San Francisco şehri ile de izleme fırsatı vermeye değer. Fransızca yazılan eser Paris’te geçmekte imiş, Alfred filmin dokusu için Batı yakasında yer alan San Francisco’yu belirlemiş.

Filmin kamera arkası ve önündeki sanatçıların büyük bir kısmının ölmüş olması filmi izlerken hafif bir tuhaflık yaratıyor. San Francisco şehrinin görüntüleri ise neden hala San Francisco’ya gitmedim hissimi fazlasıyla körükledi. Bulvarlar, şık binalar, diğer San Francisco şehrinde geçen filmlerden aşina olduğu şehir ikonlarının Vertigo filmine karşıma çıkması ise mutluluk verdi. Şüphesiz giden arabada arka koltuktan gözüken kat edilen yolun görüntüsü filmde yer almışken, sürücünün yüzünde oluşamayan ışık algısı filmin amatör huzurunu gösteriyor. Dönemine göre radikal yeniliklerin yapıldığı Vertigo filmi ilk andan itibaren bun detayı da filme ekleyelim deneysel olalım tarzını kanıtlamaya çalışıyor.

Foto Kaynak IMDB

James Stewart’ın delici gözleri, kullandığı yaka iğnesi, taktığı kravatların desenleri ve kravat iğneleri filmin moda mesajları olarak aklımı başımdan aldı. Erkek ceketlerinin 3 düğmeli olması itici gelse de filmin bütününde yer alan giyim kuşamın sadeliği izlemeye değerdi. Kim Novak ve Barbara Bel Geddes ise dönemin güzellik algısının temsil ettiklerini ispatlıyordı. Filmin platoda çekilmesi, yaşananların inandırıcılığını zedelerken, eski bir dedektifi canlandıran James Stewart’ın yaşının epey büyük olması filmin ahengini daha da bozmuştu. Alfred Hitchcock’u filmde gri figuran olarak göreceksiniz. Filmin konusu hakkında 62 seneden beri yazılmış her dilde film yorumu olduğu içinde film yorumuma filmin konusunu ve analizini ekleme gereği hissetmedim.

Kutay Çev.

#vertigo #alfredhitchcock #ölümkorkusu #netflix #filmyorumu #sanfrancisco

Bir cevap yazın