QUEER EYE SEZON 5 PHILADELPHIA ŞOV YORUMU netflix

Sadece 10 bölüm olamazdı, bir anda başladı ve bitti. Queer Eye 5. sezonu Philadelphia versiyonu ile Cuma günü Netflix’te vizyona girdi. FAB5 ekibi ile 10 karaktere yeni yaşam alanı, yeni kılık kıyafet ve özgüven tazelemek için kamera karşısına geçen JVN, Karamo, Tan, Bobby ve Antoni her bölüme on farklı insanı dönüştürdü.

Foto Kaynak IMDB

Kimliklerini inşa etmek için mücadele eden LGBTIQ bireyler, kuir yaşam tarzını dışa vururken, toplumda hissettikleri yalnızlıklarını ve sosyal yaşamdan izolasyonlarını netleştirirken FAB5 ekibinin yaşadığı benzer deneyimlerden yalnız olmadıklarını fark ederler. Çevrelerinden, ailelerinden görmek istedikleri desteği kendilerine güvenerek dönüştüren adaylar, FAB5 dokunuşuyla kabuk değiştiriyorlar. İhmal edilen dış görünüş, moda mesajı vermeyen kılık kıyafet ve öz bakımdan yoksun kalan yaşam alanları Queer Eye şov programı ile yenileniyor. Queer Eye programı, işletmelerini kurumsal kimlik ile yeni çağa uyumlamak isteyen adayları bizzat seçerek, ticari başarılarını inşa etmelerine yardımcı oluyor. Marka işbirliklerini programa yerleştirerek hem yerel işletmelerin hemde diğer Amerikan markaları programda reklamlarını yapmayı ihmal etmiyor. Finansal başarının, kişisel güveni desteklediğinin bilincinde olan Queer Eye ekibi yarattıkları bütüncül konseptlerle hayranlığımı daha da arttırdı.

Giyim stilinin hedeflenen insanları kendine çekmek için önemli olduğunun bilincinde olan yaklaşımla seçilen kıyafetler, aksesuarlarla zenginleşiyor. Eskimiş, ihmal edilmiş, yeterince efor sarf edilmeden oluşturulmuş gardroplar yenilendirken yeni maceralara kucak açan bireyleri ortaya çıkartıyor. Queer Eye ekibinin içtenlikle yenilediği mekanlar ise içinde yeni hikayeler yaşanmasını davet ediyor. Yaralanan ailesel diyaloglar, geçmiş prangaları ve sahiplenilmiş korkulardan arınmak için taktikler ise programda yerini almış. Kişisel bakım ve imaj, saç baş sakal bakımı, kozmetik ürünlerin marka kişilik yaratmadaki önemi ise her bölümde çeşitli sorunlar üzerinden işlenmiş. Programdan sonra evde parti verip, eş ve dosta yemek hazırlama isteğini duymayacak kişi yoktur diye düşünüyorum.

Cinsel kimlikleri kucaklayan, lezbiyen, gay, biseksüel ve trans seksüel kimliklerin görünürlülüğünü arttıran, kendilerini heteronormatif dünyanın içinde parlamasına imkan veren Queer Eye programının hepimizi kucaklamasına ihtiyacımız var. Kimbilir yarattığımız kaostan kurtulmanın tek yolu, FAB5 ekibinin hayatımıza samimiyetle dokunmasıdır.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın