EĞLENCELİ TARİH DERSLERİ HISTORY 101 BELGESEL YORUMU netflix

Britanya 2020 yapımı History 101 belgesel dizisi 10 bölümden ve oldukça farklı konulardan oluşmakta. Eğlenceli Tarih Derslerinin olarak Türkçeleştirilen Netflix belgesel serisi 22’şer dakikalık Hazır Yemekler, Uzay Yarışı, Çin’in Yükselişi, Plastikler, Orta Doğu Petrolü, Robotlar, Feminizm, Nükleer Enerji, AIDS ve Genetik başlıklarıyla isimlendirilmiş. Bağımsız olarak ilginizi çeken bölümden başlayabileceğiniz gibi, birinci bölümden başlayarak tarihin içine son sürat dalabilirsiniz.

Foto Kaynak IMDB

Batı bakış açısıyla karşıt güce sahip olan Rus, Çin ve Arap yükselişleri tarihin dinamikleri içerisinde farklı sektörlerde ele alınarak ticaret kıyaslaması belgesele konu olmuş. Yıllar bazında verilen rakamlar, kullanılan infografiler ve vektörel çizimler yardımıyla izleyiciye bilgiyi sıkmadan verebiliyor. Sene sene olan değişimler grafiksel kıyaslamalar ile belgeselin bilimsel yönünü destekliyor. Bölümlerin 22 dakikalık olması izleyeni bilgi ve tarih ile beslerken, belgeseli durdurma veya değiştirme hissi yaratmıyor. Şüphesiz saatler süren belgesellerden alınan geri dönüşler ve Netflix gibi platformlarda belgesellerin izlenme dakikalarının ideal süreyi belirlerken dikkat edildiği kanısındayım.

Foto Kaynak IMDB

Zaman zaman eğlenceli, sanki haftasonu gazete eki okurmuşcasına serinletici etki veren Eğlenceli Tarih Dersleri eğitim dünyasından öğretmen kadrolarının ve akademideki bilim insanlarının öğrencilere bilgi aktarırken kısa yollar için ilham verebileceği düşüncesindeyim. Dünyayı küresel çapta dönüştüren ciddi sorunlarını, yüzeyselde olsa temeline inmeye çabalayan belgeselin amacı görmek sevindirici. Hafif dozda bilgiyi, şova dönüştürerek anlatabilme kısmı gözetilmiş. History 101 Eğlenceli Tarih Dersleri belgeselinin ikinci sezonunu merakla bekliyorum.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın