VALERIA DİZİ YORUMU netflix – İSPANYOL SEÇKİSİ

Billie Eilish’in ve Khalid düeti olan Lovely şarkısı Valeria dizisinin son bölümünde yankılanırken, dizinin başrolündeki roman yazarı Valerie hayatının kritik kararlarından birini vermek üzeredir. Çoğunlukla Madrid ve kısa da olsa Valencia şehirlerinde yaşayan dört yakın kız arkadaşın bireysel dramlarına ışık tutan Valeria sekiz bölümlük Netflix dizisidir.

Foto Kaynak IMDB

Eskimiş evliliğe sahip Valeria, romanı için ilham ararken, bir yandan da ekonomik savaş içerisindedir, ablasıyla ilişkisi sallantıda olup, ailesinden uzakta köklenmeye çalışmaktadır. Valeria’nın fotoğraf sanatçısı eşi Adrian ise Youtube kanalıyla sponsorluk alarak gelirini arttırmaya çalışmaktadır. Lola ise bekarlığın tadını seks partneri olarak bulduğu evli Sergio ile renklendirmektedir. Erken yaşta aileden uzaklaşan annesi ile ilişkisi bulanık olan simültane tercüman Lola; libidosu yüksek fakat beşeri ilişkilerinde temposu düşen bir ruh haline sürüklenmektedir.

Foto Kaynak IMDB

Avukat olan Nerea ise lezbiyen olarak gizlenen fakat çevresini heteroseksüel arkadaşlarının hezeyanlarından uzaklaştırmak isterken, Madrid’in lezbiyen aktivistiliği yapan sivil toplum kuruluşunda bulur. Heteronormatif durumlar içinde yalnızlaşan, sahte bir kimlikle ailesinin içinde sıkışıp kalan Nerea ise dolaptan çıkma hamlesini düşünmektedir. Dört yakın kız arkadaştan pazarlama sektörünün parlayan yıldızı Carmen ise iflah olmaz hayallerini şirketteki mesai arkadaşı için kurmaktadır. Yeni eve çıkarak, aşk hayatını düzenlemek isterken, kız çetesinden destek hamleleri dinlemektedir. Lola’nın arkadaşı olan dizinin Don Juan’ı Victor ise Valeria ile aleni flört ederek, zaman aklın dumanlı Valeria ile filmin romantik görüntülerini arttırmaktadır.

Karmaşa içinde evler, sosyalleşmeyi destekleyen İspanol kafeleri, bolca ışıklı Gran Via çekimleri, bira şişeleri, her bölümün ayrı bir girişle başlaması, dinamik ve liberal ifade tarzıyla çekilen Valeria dizisi sıradan kadınların, gündelik aşk, sosyal ve finansal mücadelelerini cinsellik objektifinden anlatmaktadır. İspanya’nın Valencia bölgesindeki Gandia doğumlu Elisabeth Benavent’in Valeria serisinden uyarlanan kitap, diziden hoşlananları memnun edebilir.

Kutay Çev.

“VALERIA DİZİ YORUMU netflix – İSPANYOL SEÇKİSİ” için 2 yorum

Bir cevap yazın