DİNLEN KİTAP YORUMU ALEX SOOJUNG – KIM PANG

2016 yılında yayımlanan REST Why you get more done when you work less Türkçe’ye Dinlen Daha az çalışarak daha fazla başarmak olarak çevrilmiş. Selda Terek Bilecen tarafından çevrilen 2018’de ilk baskısının Destek Yayınları tarafından basıldığı kitabı ilk aldığım dönemde değil, seneler sonra tamamlama fırsatı ayırabildim. Alex Soojung – Kim Pang tarafından yazılan kitap iki bölümden oluşmaktadır.

Foto Kaynak DR

DAHA AZ ÇALIŞARAK DAHA FAZLA BAŞARMAK

Kapağında dikey çizgili plaj sandalyesinin yer aldığı hardal sarısı kitap, mutlaka beni okumalı ve anlamalısın mesajı verirken, kendiyle çelişiyordu. Okumak için dinlemekten zaman mı ayıracaktım? Okurken bir kalem ve defter bulunduran yapım, kitabı ikinci girişimimde bitirmem gerekliliğini gösterdi. Dinlen kitabı genel anlamda iş hayatı ve dinlenmek üzerine olduğu için okuyucunun kendini kendi iş hayatına geri dönüşler yaratması sebebiyle duraksamalar yaratıyor. Stres altında, nefes nefese aşırı yoğun gözükmenin ilahlaştırdığı güncel iş hayatının deformif düşünce kalıbında dinlenmeyen kişilerin iş tatminsizliği, artış gösteren hatalar, motivasyon düşüklüğü, işten ayrılmaların katlanarak artması gibi nedenler boy gösteriyor.

DÖRT SAAT YETERLİ

Dinlenmenin aktif olarak, kendini tam anlamıyla vererek yapılması Amerikan ve Avrupalı iş insanları ve bilim insanlarının en fazla dört saat ile çalışmalarını sınırlandırmaları gerçeğine dayanıyor. Romancılar, politikacılar, üst rütbeli savaş endüstrisi çalışanları 4 saaat çalışma sonunda yarattıkları şekerleme ve uyku seansları ile verim sağladıklarını anlaşılmıştır. Gerek Nobel ödülü kazananlar, gerek ülkelerini savaşlarda komuta edenler, uykunun değerini almış oldukları karar ve üretim çıktılarıyla kamuya göstermişlerdir.

Power Nap (güç kestirmeleri) veya Cat Nap gibi terimler kitapta örnekleriyle birlikte yer almakla birlikte okuyucuyu kendine dinlenme molası yaratmaları konusunda bilinçlendirmektedir. Günlük kestirme alışkanlıkları Salvador Dali, Pablo Picasso, Haruki Murakami, Winston Churchill gibi popüler figürler üzerinden örneklendiği için kitabın verdiği lezzet güncel kalmıştır. Egzersiz, spor, gevşeme ve dinlenmenin çeşitli aktiviteler üzerinden değerlendirilmesi fikri ise detaylıca kitapta yerini almış. Steve Jobs ve Bill Gates’in yürüme toplantıları veya haftalık düşünme kaçışları ise çağdaş varsıllarının başarısını örneklendirmiştir.

SABATİK İZİN

Sabatik İzinlerin Dinlen kitabında karşıma çıkması ise mutlu edici, genellikle bir süre süren iyice tasarlanmış mola olarak adlandırılan Sabatik İzinlerin üst düzey yönetim ve yaratıcı sektör elçileri tarafından kullanılması ümit verici, akademik dünyadan haşır neşir olduğum Sabatik İznin daha çok gündeme gelmesi temennimdir. Kaybedilen yaratıcılık, düşen verim ve zedelenen motivasyon için dinlenmek kanıtlanmış profesyonel çözümdür.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın