GARDİYAN EL GUARDIAN INVISIBLE FİLM YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ netflix

San Sebastian doğumlu Dolores Redondo’nun aynı isimli romanından uyarlanan El Guardian Invisible Gardiyan filmi İspanya’nın Navarra bölgesinin Elizondo kasabasında geçmekltedir. Pirene dağlarında ağaç ve yeşilin her türlü tonuyla kuşatılan kasabada ergen kızlar kaçırılıp nehir kenarı başta olmak ormanlık alanda çıplak olarak kasık bölgesinde Bask mutfağına ait kurabiyeyle bulunmaktalar. Cesetleri inceleyen doktor ise Paco’nun Adamları dizisinin Paco’su ve La Casa de Papel dizinin Moscu’su Paco Tous. İspanya’nın verimli oyuncu dünyasının avantajlarından biri. Beğenilen oyuncuları birçok çalışmada görebilme avantajı.

Foto Kaynak IMDB

Tacizkar ve zulm eden annesinde kaçıp Amerika’da yetişen dedektir Amaia Salazar doğduğu kasabada meydana gelen olayları çözmek üzere görevlendirilir. Karanlık, kasvet ve sürekli yağan yağmur filmin gerilimine gerçek anlamda gerilim katarken sürekli olarak kıyma olan genç kızlar özgür seksi deneyimlediği için Baztan Vadisine huzur getirmek amacıyla cezalandırılmaktadır. Kendisi ve ailesinin sırlarının içine çekilen Amaia, filmin sonuna dek dinamik kurguyu elinde tutmayı başarıyor. Bask mitolojisine ve Bask mutfağına referans veren detaylar ise oldukçe keyif verici.

Yoğun yağış alan Kuzey İspanya’da çekilen filmin 10 sahnesine 9 sahnesi Amazon ormanlarını aratmayacak kadar yağışlı geçen sahnelerinde izleyicide ürperti uyandırıyor. Kitap üçlemesinin ikinci filmi olan Legado en los Huesos filmi içinde son sahnede mağara içinde bulunan kemikler yeşik ışık yakıyor.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın