AZLA MUTLU OLMAK KİTAP YORUMU FRANCINE JOY

Bayat kalabalık ve cansız mı hissediyorsun? Benzer hislerden sıyrılmak için minimalizm kategorisinde değerlendirilebilecek kitabı tamamladım. Uzun süredir okumak istediğim fakat satın alma refleksinde bulunmadığım Azla Mutlu Olmak The Joy of Less kitabını İzmir kentinin kurmuş olduğu Şato Kütüphanesinde üyelik oluşturarak ücretsiz olarak okudum. Minimalizmle alakalı kaynağa kağıt tüketimi ve stoklama yapmadan erişebilmek sade yaşama temasını daha çok destekledi. Okumak isteyenleri linke tıklamaya davet ederim.

Foto Kaynak DR

Francine Jay Missminimalist.com bloğunda ev, yaşam alanları ve kişisel düzenle alakalı paylaşımlarda bulunan bir blogger. Kitapları çeşitli dillere çevrilmiş olan yazarın Azla Mutlu Olmak 2.baskısı Notos Yayınevi tarafından basılmış, Türkçe’ye ise Atilla Erol tarafından çevrilmiştir. Dört bölüme ayrılan kitabın ilk bölümü konunun felsefesine, ikinci bölüm STREAMLINE metoduna, üçüncü bölüm oda bazında sadeleşmey tüyolarına odaklanırken son bölüm yaşam tarzını tüm aileyle kucaklama disiplinini sunuyor.

Hayatımıza giren her eşyanın amaca hizmet etmesi, ihtiyaca cevap vermesi ve yeteri kadar kullanılması prensibine dayanan minimalizm, istifçiliğin sınırını zorlayan evlere, ofislere ve garajlara sahip olan bizlerin yaşamını alt üst etmektedir. Borçla alınan eşyalar, taksitle edinilen giyim ve teknolojik eşyalar kıt olan kaynakları bağlayıp, yaşamları daha da karamsarlaştırır. Giyilmeyen verimsiz kıyafetler ve modasının geçtiğine inanılan ayakkabılar sadece çok para verildiği için stoklarda durmaya devam eder. Boş alanlar ise gündelik düzen sağlanmadığı için ilgili ilgisiz nesnelerle dolup taşar.

STREAMLINE YÖNTEMİ

Streamline yönteminede her harf sadeleşmek için bir süreci temsi etmektedir.

Start over – Sil baştan

Trash Treasury Transfer – Çöp Hazine Transfer

Reason for each item – Her eşya için gerekçe

Everything in its place – Her şey yerli yerinde

All surfaces clear – Tüm yüzeyler boş

Modules – Modüller

Limits – Sınırlar

If one comes in, one goes out – Biri gelirse biri gider

Narrow down – Azaltmak

Everyday maintenance – Günlük takip

Düzen gurusu Japon Marie Kondo’nun Konmari yöntemi aksine STREAMLINE metodunu paylaşarak sürecin daha da temellenmesini sağlayan Francine Joy, kendi yaşamından verdiği örneklerle kitaba bloğundaki samimi dili taşımış. Yaşamlarımıza doldurduğumu nesnelerin satın alma dışında, temizlik, bakım, vergi, onarım, sigorta ve bertaraf unsurlarını dahil ederek para ve enerjimizin nerelere gittiğini gösterme çabasındadır. Eşyaların sade yaşamdan ve ferahlık hissinden uzaklaştırması geri dönüşümü, ileri dönüşümü, ihtiyaçtan fazlasını tüketmemeyi, doğaya ve bütçemizi destekler. Kitabın okuyucuda bıraktığı minimalleşme çabasında olanları destekleme hissini her sayfada daha da hissedeceksiniz. Minimalizmle ilgili daha çok kitap yorumu için bloğun bülten kısmına kayıt olabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın