HO’OPONOPONO HAWAİİLİ ŞİFACILARIN SIRRI KİTAP YORUMU MARIA-ELISA HURTADO-GRACIET DR. LUC BODIN

Zero Limit kitabını okuyup, yorumladıktan sonra Ho’oponopono tekniği ile ilgili daha detay ne öğrenebilirim diye düşünürken, tekniği senelerdir yaşamında uygulayan yakınımdan konu hakkında ikinci kitabı edindim. Ho’oponopono Hawaiili Şifacıların Sırrı Maria-Elisa Hurtado ve Dr. Luc Bodin tarafından Fransa’da yazılmış. Dilimize ise Zeynep Ece tarafından kazandırılmış. Birinci baskısı Pegasus Yayıncılık ile Eylül 2014 yılında basılan kitap keşif, kimlik, uygulamalar, günlük yaşam ve tekamül yolu olarak beş bölüme ayrılmış.

Foto Kaynak DR

Hawaii’de keşfedilen Ho’oponopono tekniği önce Şaman Morrnah Simeona tarafında keşfedilmiş fakat ardından öğencisi Ihaleakala Hew Len ile Joe Vitale’nin birlikte yazdığı Zero Limit ile tüm dünyaya yayılmış. Hawaii’de yer alan akıl hastanesinde hastaları dosyalarına bakarak şifalandıran teknik, temel olarak dört sözcüğe bağlıdır. Özür Dilerim, Beni Affet, Teşekkür Ederim ve Seni Seviyorum cümlelerinin iyileştirici gücünü içten dışa yansıması düşünce gücüyle şifalanmayı gerçekleştirir. Başa gelen her şeyin ilgili kişinin geçmiş yaşam ve şimdiki yaşamda deneyimlerinden (acılarından) kaynaklı olduğu savına dayanan inanış, iç huzurun dış yaşama yansıdığını iddia etmektedir.

Yansıma duygusu ile hareket eden Ho’oponopono “Huzur benimle başlar” diyerek kimliğin dört unsurunu dönüştürme iddiasındadır. Bilinçaltı (çocuk), bilinÇ (anne), üst bilinç (baba) ve tanrı (ilahi zeka)’yı birbirilei ile Ho’oponopono uygulayan sistem kurban rolünden sıyrılıp, cellattan kopuşu simgeler. Kötü anıları yok etmeden, olumlu tekniği

Ho’oponopono ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda linkini paylaştığım Zero Limit kitap yorumumdan öğrenebilirsiniz. Ruhsal temizliğin içten başladığını, huysuzluk hissedilen her durumda dört sözcügün ifade edilmesini vurgulayan Ho’oponopono sözcüklerini tekrar etmekte yarar var.

Özür Dilerim Beni Affet Teşekkür Ederim Seni Seviyorum

Kutay Çev.

Bir cevap yazın