ALIŞVERİŞ YAPMADIĞIM YIL KİTAP YORUMU CAIT FLANDERS

Cait Flanders adını ilk olarak Sade dergisinin ilk sayısında 2018 Ekim ayında öğrenmiştim. İki sayfalık anlatımda Kanadalı Cait Flanders’ın finansal konuları ve alışverişsiz geçirdiği bir yılı anlatan kitabının tanıtımı vardı. Sürprizli kütüphaneden karşıma çıkan 2018 ilk basım Alışveriş Yapmadığım Yıl kitabı Pınar Savaş tarafından dilimize çevrilmiş. Butik Yayıncılık tarafından basılan kitap, 12 aya bölünen 12 bölümden oluşuyor. Giriş ve Sonsöz’de ise tecrübelerin hem özeti hem de ana motivasyon kaynakları belirtilmektedir.

Foto Kaynak DR

Finans ve bütçe tüyoları paylaştığı sade bloğunda okuyucularıyla etkileşim halinde olan Cait içinde bulunduğu borç yükünden ve ruhsal durumdan kurtulmak için bilinçsiz tüketimle ne kadar iç içe yaşadığının farkına varmış. Hem yaşının getirdiği dönüşüm süreci (30’lu yaşlara yaklaşmak), hemde mutsuzlaşan bir hayat tarzı Cait’in kendini alkol ve alışverişle eylemesi onu alışverişsiz bir yıl sürecine yönlendirmiş. Güçlü olduğu blog yazarlığı yeteneğiyle adım adım yaşadıklarını yazdığı blog ile motive olan, yazıya döktüğü 3 liste dışından çıkmayan Cait, ay ay hem ruhsal, hem duygusal hemde finansal dönüşüm geçirmiş. Evini doldurduğu kullanmadığı eşyalar arasında boğulan ve sürekli kilo değiştirdiği için atıl olan eprimiş kıyafetlerden kurtulan yazar, elinde ne var ne yoksa envanterini çıkarmış. Sağlıklı gıda, temizlik malzemesi ve hediyeler dışında parasını önce borç ödeme, sonra ise emeklilik ve seyahat etmek için ayıran Cait, zaman zaman farklı duygusal frenelemeler yaşamış.

Sevgilileri ile yaşadığı ayrılıklar, duygusal yeme bozukluğuna, ayrı ebeveynleri ile yaşadığı hisler alkole kendini uyuşturmaya vardığı için iyice derine gömülmüş. Sosyal ortamda veya evinde alkolle uyuşturan Cait, alkolün yanında sağlıksız gıda, televizyon, uyku ve Netflix ile zaman yönetimini kaybetmiş. Obeze dönüşürken, ruhsal defoları perakende terapisine yöneltmiş. Ay ay sosyal yaşamında, aile yaşamında ve iş yaşamında yaşadığı dönüşümler ile birlikte bütçesini alışveriş yapmayı minimize ederek çözen Cait, aklını çelen durumları ise kitabında belirtmiş. Gerek sanal gerek gerçek hayattan edindiği sosyal destekle alışverişsiz bir yılı tamamlayan Cait. Hem sağlığına kavuşmuş, hem kendi işinin başına geçmiş, hem borçlarını ödemiş hemde para biriktirebilmiştir. Yıllık gelirinin %51’i ile yaşayan, %31’ini biriktirip, %18’i ile seyahat eden Cait, yeni kurallar belirleyerek disiplinini sürdürmüş.

Alışveriş Yapmadığı Yıl kitabı özünde Minimalizm doğasını yansıtıyor. Ana motivasyon finans yönetimi, satın almaya yönelten pazarlama hilelerini yok sayma ve bilinçli tüketim olunca Cait kendi örneği üzerinden önce bloğuyla sona kitabıyla ilham olmaya devam etmektedir. Sağlığına ve cüzdanına sahip çıkan Cait’in nice bireye ilham olması temennindir.

Kutay Çev.

Cait Flaner resmi sitesi https://caitflanders.com/

Bir cevap yazın