ERMİŞ, SÖRFÇÜ VE PATRON KİTAP YORUMU ROBIN SHARMA

Kişisel dönüşüm yolculuğu için okunacak banko kitapların başında gelen Ferrari’sini Satan Bilge’nin yazarı Robin Sharma’nın Ermiş, Sörfçü ve Patron kitabını erişeme açılan online platform’dan tamamlamadım. Kitabı okurken, tanıdık bir liderin sohbetini dinler gibi yaşadığım izlenip, kitabın samimiyetini arttırdı. GOA Yayıncılık tarafından 2006’da basılmış olan Ermiş, Sörfçü ve Patron, Belkıs Dişbudak tarafından dilimize çevrilmiş.

Foto Kaynak DR

Jack Valentine gözlerini iyileşme evi (bilinen adı hastane) yoğun bakım odasında açtığında yolunda gitmeyen yaşamının gidişatı hakkında yüzleşecek olduğunun farkında değildir. Bilinci yerine geldiğinde yanına gelen Cal isimli hastanın ona hazırlamış olduğu sürprizden habersiz yaşam mücadelesine devam etmektedir. Roma, Hawaii ve New York’a yapması planlanmış seyahatlerin uçak biletleri ve rotalarının olduğu zarfla birlikte yolculuğa çıkan Jack üç farklı coğrafyada kendisini dönüştürecek öğretmenleri ile tanışacaktır. Kapanış Soruları olan üç soruyu keşfetmek için yolcuğa çıkması gerektiğini öğrenen Jack, “Bilgece yaşadım mı?” “İyi sevdim mi?” ve “Yeterince hizmet ettim mi?” sorularının içeriğini ve cevaplarını bulacağı yolculuğa ruhsal ve bedensel olarak hazır kıvamdadır. Evren ona sürprizi o fark etmeden Cal aracılığıyla rota hazırlamıştır.

ROMA – ERMİŞ

Hayatın gerçek lideri olma yolunda İtalya’ya varan Jack, Roma kilisesinde rahip Mike ile karşılaşır. Bir ay boyunca rahiple gerçekleştirdiği sohbetlerinde öz keşif süreci, içsel değişimin dışa yansıması, rastlantı diye bir şeyin olmadığı gerçekleri ile yüzleştirilir. Jack, insanın yaşamında olanlara iyi ve kötü olarak etiket takmamasını, içte anlamlandırılan olguların dışarı yansıdığını fark etmiştir. Güzelliği kendi içinde görmeyen dışarıda göremez gibi. Amaç belirlemenin, yaşama neşe katacağı bilincine varan Jack, geçmiş yaşamında yaptığı hataları ile yüzleşir. Hatalarından öğrenmeye başlamış, ” Bilgece yaşadım mı?” sorusuna cevaplar bulmuştur.

HAWAII – SÖRFÇÜ

Bir ay boyunca yaşayacağı ıssız mekana ulaşan Jack, ikinci öğretmeni ile Moe ile tanışır. Usta bir sörfçü, doğal yaşam tutkunu ve maceraperest olan Moe ile ortak yönlerini keşfeden Jack, aile ve sosyal yaşam tarafından iç dünyada oluşturulan çukurları insan veya nesnelerle doldurmak yerine içe yönelmenin etkili çözüm olduğunu öğrenir. Başkaları ile kurulan ilişkilerde gerçek ilerlemenin varlığını hisseden Jack, doğaya döndüğü Hawaii serüveninde dalgalar, yıldızlar, doğal beslenme ile detoks sürecine girer. Korkuları ile yüzleşen, yanlışlarını çözümleyen Jack, kendi yaşamını sahiplenir. Bireysel olarak mutlu eden kişi ve durumlara minnet duyup, huzurlanması gerekliliğini fark eder. Her hareketin sevgi ve korku’dan kaynaklandığı anladığında ise “İyi sevdim mi?” sorusuna yanıtı daha da belirginleşir. Kendine özen gösterme yöntemlerini ve bilinçli yaşam tüyolarını sörfçü Moe’dan öğrenir.

NEW YORK – PATRON

New York gökdelenlerinde Tess ile karşılaştığında şehrin büyülü temposundan ve dinamik ruhuyla büyülenmiş olan Jack, karşısına çıkan son sürpriz öğretmeni ile samimiyet geliştirir. Üçüncü ayını Manhattan’da Tess ile geçirecek olan Jack’in cevap arayacağı son Kapanış Sorusu “Yeterince hizmet ettim mi?” olacaktır. İş dünyası ve koç olarak ürün ve hizmetten önce güven satıldığını öğrenen Jack, güven geliştirilince gelir ve büyümenin ardından geleceğini idrak eder. Kara odaklanmaktan önce, yüksek bir amaca odaklanan ve çalışan her bireye değer veren yönetim tarzı mutlu ve güven dolu iş yaşamını pekiştirir. Değer inşa eden, sevgiyi yansıyan kariyer antrenörü Tess, belirlenmiş ve sayısal olarak ifade edilmiş niyetin gerçeğe dönüştüğünün canlı kanıtıdır. Kendinin en iyi haline dönüşürken, işbirliği içinde olduğun herkesi sev ve büyük bir amaca odaklan gibi tüyoları öğrenen Jack, Amerikanın en metropol kentinde iş dünyasına yolculuk yaparken, bireysel dönüşümünün daha da pekiştirir.

Kanaat önderlerinin özlü sözleri ile dolu olan Ermiş, Sörfçü ve Patron, başucu olması gereken kitap önerimde yerini aldı. Her okuyuşumda yeni hislerin harekete geçeceğine tanık oldum.

Kutay Çev.

“ERMİŞ, SÖRFÇÜ VE PATRON KİTAP YORUMU ROBIN SHARMA” için 2 yorum

Bir cevap yazın