UYANIŞ KURSU FARKINDALIĞIN ÖTESİ KİTAP YORUMU JOE VITALE

Joe Vitale’nin Dr. Ihaleakala Hew Len ile ortaklaşam yazdığı Zero Limit kitabında daha çok kitabı yazmış olduğunu öğrenmiştir. Uyanış Kursu Farkındalığın Ötesi Bütün Sorunları Çözmenin Sırrı olarak basılan kitabın Pegasus Yayıncılık tarafından Eylül 2013’te basılan birinci baskısını tamamladım. Ekin Duru tarafından dilimize çevrilmiş olan kitap 9 bölümden oluşmakta. Kitabın sonunda ise ek olarak okunacak kitap isimleri, sayfalar arasında ise web sitelerinin yanı sıra filmler, videolar ve kaynakçalar belirtilmiş. Uyanış Kursu öz farkındalık, değişim yönetimi alanında okuduğum ilk kitap olsaydı, muhtemelen heyecandan yerimde duramazdım. Kitabın içeriğinin sürekli olarak kendini tekrar etmesi kitaptan alacağım verimi biraz sarstı.

Foto Kaynak DR

Kendini tekrara düşen Uyanış Kursu hedeflere ulaşmak için tamamlanması gereken 4 aşamadan bahsediyor.

Birinci aşama: Mağduriyet

İkinci aşama: Güç Kazanma

Üçüncü aşama: Teslimiyet

Dördüncü aşama: Uyanış

Mağduriyeti kabul eden birey, ailesi, çevresi ve sistem tarafından direkt olarak empoze edilmiş yargıları kabul edip sahiplendiğinde Mağduriyet durumu ile yüzleşir. Gerçeklerin farkına varan kişiler %100 sorumluluk aldığında bir sonraki aşama olan Güç Kazanma aşamasına yol alır. Düşünce gücüyle tüm olan biteni dönüştürebileceğimizi anladığımız bu aşamadan önce kendi fikrimizi değiştirerek çevreyi etkileyeceğimizin farkındalığına ulaşırız. Kısıtlayıcı inançlardan kurtulduğumda ise özgürleşip hedeflediğimiz değişim, bereket, kazanç ve yeniliği kendimize çekeriz. Teslimiyet aşamasında sahip olunan her duyguya minnet edip, teşekkür ederek bilinci hareketlendirebiliriz. Neyi istemediğine karar veren, istediklerine daha kolay erişir mantığından çekim gücünü harekete geçirebilir. Son aşama olan Teslimiyet’te ise çabada olarak tüm sürece dahil olmak, belirlemek ve odaklanmak işin merkezidir.

Kendi kendimize geliştirdiğimiz olumlu bağımlılık unsurlarından televizyon, spor, yemek, cinsellik, bilgisayar ise sürekli olarak tekrar edildiğinde faydadan fazla zarar verebilir mantığıyla düşünen Joe Vitale, düşkünlükten ziyade amaca yönelik aktiviteleri önermektedir.

Anı yaşamak, korkularla yüzleşmek, düşünce kalıplarını değiştirmek, geçmişte yaşamak ve yakınma eylemlerinde uzak durma uyanışla birlikte para, sağlık, bereket, aşk, sosyallik unsurlarını hayatımıza getirir mantığıyla hareket eden Vitale kitabından perişanlıktan zirveye çıktığını empati unsurlarını kullanarak konuşur gibi aktarıyor. Kitabın içinde Uyanmış Milyoner, Sır (Secret) ve Zero Limik Antik Hawai Ho’oponopono Yöntemi sıklıkla geçiyor. Ho’oponopono öğretisi daha önce yorumlamış olduğum kitap linki aşağıdadır.

Teşekkür ederim. Özür Dilerim. Beni Affet. Seni Seviyorum.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın