KENDİNİ SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY KİTAP YORUMU MICHAELA MERTEN

Kendini Sevmekle Başlar Her Şey kitabının birinci baskısını Kasım 2009’da Epsilon Yayıncılık tarafından basılmış, çevirisi ise Yonca Kocadağ tarafından tamamlanmış. Çekya doğumlu Michaela’nın okuduğum ilk kitabı beş basamağa ayrılmış.

  1. BASAMAK – İSTEMEK
  2. BASAMAK – YAVAŞLAMA
  3. BASAMAK – ARINMA
  4. BASAMAK – İNDİRGEMEK
  5. BASAMAK – SEVMEK

Foto Kaynak DR

İngirgemek basamağını okurken kitabın Minimalizm kategorisi için değerlendirilmesi gerektiğini düşündüm. Ivır zıvırlarla donatılmış yaşam alanlarımız, düşünce tarzımızı da ele geçirerek, kaotik ortamı tetiklemektedir. Sadeleş(e)meyen yaşam alanları, ofisler ve genel anlamda yaşam çabası, güncel olayları ve yenilikleri hayatlarımıza çekemezler. Tökezleme hissinden arınmak için vazgeçmek ve vedalaşmak en kritik eşiktir. İster yaşam enerjisi Chi’nin akışta olması, ister Zen hissiyatına göre enerjiyi emen, akışa engel olan her nesne, fikir ve insanı yaşam dinamiğimizde uzaklaştırmak gereklidir. Dışarıyı düzenleyen içini düzenlemeye adım atmış sayılmaktadır.

Gerek aile gerek tüketim toplumu tarafından DNA’mıza empoze edilen yüklerden kurtulmak için hedefi doğru belirlemek ve mükemmelliyetçilik yanılgısından uzaklaştırmak gerekmektedir. Kararlaştırılan proje en ise, geçmişinin ağır yüklerinde kurtulup ileriye doğru adım atmak kitabın ana arterini oluşturmaktadır.

‘Hastane’ yerine ‘iyileşme evi’ tabirinin ‘onarmak’ yerine ‘önlemek’ kelimelerinin kullanımının düşünce tarzı olarak iyi geldiğini savunan Michaele kendi yaşamından devşirdiği hikayeleri örneklerinde kullanmaktadır. Hem oyuncu, hem yazar hemde aile bireyi olarak kendini var etme çabasını satırlarında yansıtan yazar, kaybedilen motivasyonu yüzeye çıkartıp, harekete geçmeyi temenni ediyor. Okuması kolay, kısa kısa bölümlerle Kendini Sevmekle Başlar Her Şey kitabı adı gibi sevgiyle yazılmış. Sevgiyle okunmalı.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın