BİR ŞİFA BAĞIMLISININ İTİRAFLARI KİTAP YORUMU ELA BAŞAK ATAKAN

Bir kitabın kapağından yansıyan enerji, satırların okuyucuya geçirdiği sarkastiklik ruh hali ve yanıt arayışı. Kişisel şifa yolculuğunda türlü türlü yolları deneyen Ela Başak Atakan’ın Bir Şifa Bağımlısının İtirafları adıyla paralel blog yazısı samimiyetinde yazılmış. Aslen film sektöründe profesyonel yaşamına devam eden ve Koç Üniversitesinde Medya ve Görsel Sanatlar bölümünde senaryo ve film okumaları yapan Ela Başak Atakan karşısına çıkan her türlü spiritüel tavrı denemiş. Her türlü derken İstanbul’da gerçekleşen demek istedim. Kız çocuk annesi ve çalışma hayatına devam ettiği için en fazla bir haftalık kamplara katılan (hatta çoğundan kaçan) Ela hayat çiçeğinden, şaman öğretilere, detokstan yogaya kadar çeşitli alanlardan şifa edinmek istemiş. Tabii ki o bir anne, çocuklarının rahatsızlığı üzerinden kendine şifa estetiğine adamış. Yazar’Munchausen by proxy’ sendromuna sahip bir anne gibi hissettirdi fakat bu sendroma sahip olduğunun henüz kendisinin haberi olmayabilir. Evladı ve kendisi için yaptığı tüm girişimler ve bütçe harcaması tartışılmaz. Kitapta Munchausen by proxy ile ilgili hiç bir detay yok çünkü eğer resmi olarak öyleyse öğrendiğinde şifa yolculuğunun rotası tamamen değişecek.

Foto Kaynak DR

Bir Şifa Bağımlısının İtirafları kitabı sözlük kişisel değişim sınıflamasından ziyade Sözlük kategorisi için daha uygun. Akademik dünyada bulunduğundan, kitabın dipnotlarına alıntı yaptığı eserler, çıkarım yaptığı film bilgileri mevcut. Kitap ve film kaynaklarının paylaşılması ek okumalar yapmak isteyenler için güzel bir jest olmuş. Mest ola ola katıldığı eğitimlerde başına gelen olayları ilginç bir dille anlatırken, gülümse refleksi üzerinize yapışıyor. Bahsi geçen anı birebir yaşıyor hissediyorsunuz.

Toksik yaşamlarımıza, aydınlanma peşinde olan Türkiye profili penceresinden bakabilen kitap, çözümün dışarıda değil içeride (bizim içimizde) hali hazırda mevcut olduğunu vurguluyor. Dertlerinize deva olabilecek, bilmediğiniz yöntemler varsa kitap sizlere yol gösterebilir veya yoldan çıkarabilir. Mundi Yayınevi ve Ela Başak Ataman’ın işbirliğinin devamını dilerim.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın