BİTİR FINISH KİTAP YORUMU JON ACUFF

Başlanyan mısınız? Bitiren mi? Yoksa ikisi arasında sıkışıp kalmış mükemmelliyetçilerden mi? New York Times ve Wall Street Journal çok satanlar listesinden Bitir Finish kitabı Yan Pasaj Yayınevi Aralık 2019’da dilimize kazandırmıştır. Ali Cihan Sarıkaya çevrilen Jon Acuff tarafından yazılan Bitir akıcı diliyle mükemmelliyetçilik yanılgısını bilincimizden atmamıza odaklanıyor. Amerikan şirketlerine ilham vermeye devam eden sosyal medya ile oldukça barışık olan Jon Acuff, kendi deneyimlerini hiçbir işe yaramayan düşünce kalıplarından nasıl sıyrılabileceğimize dair taktikler vermektedir.

Foto Kaynak DR

‘Mükemmelin zıttı, bitirmektir.’

Jon Acuff (22)

Mükemmel olarak tamamlayamayacak isek, hemen bırakmalıyız moduna girdiğimiz için kusurlu yapmaktan imtina ederek hayallerimizden uzaklaşmamız bizleri ümitsizliğe yöneltmektedir. Onlarca başlayıp, devamını getiremediğimiz yeni yıl hedefleri, kişisel projeler ve kariyer planlarına sekte vurmamızın temek nedeni özünde mükemmeliyetçi olmaktır.

HEDEFİ İKİYE BÖL

Bir hedefi, tamamladığımız zaman bir sonraki hedefler için hızla geçiş yapıldığı için hedefi ikiye bölmek, bitirmeyi hızlandıracaktır. Tamamında vazgeçmektense önce yarısını tamamlamak oldukça işe yaramaktadır.

STRATEJİK YETERSİZLİK

Bir şeyde en iyi olabilmek için, iyi olmayacağınız şeyleri belirlerseniz, iyi olmanız gereken kolaylıkla adapte olabilirsiniz. Stratejik Yetersizlik kulağa didaktik gelse de, kendinizi daha iyi tanımanıza, zamanınızı çalan alakasız konulardan sakınmanıza olanak verir. Örneğin, kitap yazıyorsanız sosyal medya veya televizyon dizilerindeki güncel konulardan feragat edip, konularla ilgili sohbet sırasında sessizliğe bürünebilirsiniz.

SAKLANMA YERİ

Hedefiniz ulaşmak için, sığındığınız her eylem, saklanma yeri olarak sizi frenlemektedir. Saklanma yerinizden bilinçli olarak çıkıp bitirmeye hızlıca yaklaşım.

SOYLU ENGEL

Kendi kendinize sürecin adımlarınızı beyninizde ve gözünüzde büyüterek yapamayacağınıza dair inanç kalıpları geliştirmenizdir. Hedeflerinize keyif ekleyerek soylu engel tuzağından sıyrılabilirsiniz.

BASİTLEŞTİR

Bitirme planınızda hedef aşamalarını kolaylaştırarak kendi motivasyonunuzu arttırın. Gerçek istatistiksel verilerden hareket ederek, zamanınızını ayırdığınız diğer sorumlulukları basitleştirerek hedeflerinizin sonucuna varın. Hayata geçirilmemiş ve yarım kalmış her sorumluluk, tüm yaşama etki edip, blokaj geliştirir. Hedefleri az ve öz tutup, kronik başlayan olmaktansa, bitirici olmak için Jon Acuff kitabı tam aranılan destek kitap.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın