RESTAURANTS ON THE EDGE BELGESEL YORUMU MALTA, HONG KONG, TOBERMORY, COSTA RICA, AUSTRIA VE ST.LUCIA NETFLIX

MARSAXLOKK, MALTA HABER 16

Maltalı futbolcu Justin Haber’in sahibi olup, işlettiği Haber 16 restoranı odak kaybı, harmoni eksikliği, pazarlama noksanlığı ve tasarım zayıflığı sebebiyle zarar ediyordu. Netflix’in Restaurants on the Edge belgesel serisinin ilk program konuğu olan Justin Haber tüm şeffaflığını ortaya koyarak Karin Bohn, Nick Liberato ve Dennis Prescott’tan yardım istedi. Futboldaki başarısınız, Haber 16 isimli balıkçı restoranında gösteremeyen Justin, dedesinden öğrendiği tutumu, restoranına yansıtmak istedi. Futbolculuğa devam ettiği için ilgisinin azaldığı mekanını profesyonel destek ekibiyle canlandırmak için kendini teslim eden Justin bir hafta sonra yenilenen Haber 16 restoranını yeniden açtı. Malta’nın balıkçılığı ile ünlü Marsaxlokk kasabasında deniz kıyısında yer alan mekana uzman görüşler sunarak işletme, pazarlama ve mutfak alanlarında destek olan sunucular bir anlamda Justin’in Haber 16 mekanını yenilenen menüsüyle haritaya ekledi. Malta’nın Akdenizli denizci ruhuna sadık kalarak, yerel üreticilerden tedarik edilen çeşitli malzemeler restorana sadık müşteriler çekebilmek için detaylıca mekanda kullanıldı. Daha önce yapılan hataların telafi edilerek, restoran sahibine yeni bir fırsat verilmiş oldu.

Foto Kaynak IMDB

TAI O, HONG KONG TAI O BANYAN TREE

Clifford ve Charlene’nin sahibi olup işlettiği Tai O Banyan Tree restoranı aslında hediyelik yöresel eşya mağazası fakat aynı zamanda da restoran yaptığını iddia eden fakat bunu görsel olarak sunamayan bir işletme. Ekip bir hafta boyunca iç mekanı düzenleyip, iç mekana ve girişe mekanın restoran olarak hizmet verdiğini gösterecek düzenle, yöreye özgü lezzeti Banyan Tree’ya kazandırdılar.

TOBERMORY, KANADA COCONUT JOE’S

Toronto şehrine 4,5 saat uzaklıkta bulunan Grotto, Tobermory yakınında bulunan Coconut Joe’s restoranı zarar ediyordu. Program ekibi mekanda yolunda olmayan sistemsel ve görsel hataları analiz edip yola koyuldu. İnternetteki şikayetleri ve mekandaki düzensizliği profesyonel çözümlerle müşteri hizmetine sunmak için menü sadeleştirilip, yerel lezzetlerle donatıldı. Toronto merkezinde yer alan Shameful Tiki kokteyl barından ve Grotto’nun turkuaz suyundan ilham alınarak yapılan yeni kokteyl mekana kazandırıldı. İşyerinin hem sahibi, hem yönetici hemde en çok işe koşanı olarak, yetki devretmesini, iş bölümünü ve işi uzmanına bırakması gerektiğini öğrenen Michael hayatında ilk defa destek aldığını deneyimledi. Jamaica asıllı şefin beyaz balık tarifini, Mavi Grotto kokteylini ve Kanada’nın önde gelen elektrikli testere sanatçının eserlerini görebilmek için rotamı Coconut Joe’s tiki restoran barına çevirdim.

Foto Kaynak IMDB

GUANACASTE, KOSTA RİKA THE LOOKOUT

Okyanusun ortasında Kosta Rika’nın en çorak bölgesinden konumlanan The Lookout restoranı tam anlamıyla uyumsuzluk içinde, restoranı devralan Elisa ve Sandro’ya yardıma giden ekip bir an önce işe koyularak çifte yardım etmek istemektedirler. İtalyan Elisa ile Kosta Rika’lı Sandro bir restoranda tanıştıktan sonra evlenirler, kendi restoranlarını işletmek istedikleri için The Lookout restoranını devralırlar fakat profesyonel ve teknik yenilik olmadan mekanları zarara uğramıştır. Yaşam süresinin en uzun olduğu 5 Mavi bölgeden biri olan Guanacaste Loma Linda, Sardinia, Ikaria ve Okinawa ile aynı şanslı kaderi paylaşıyor fakat menü bu sağlıklı beslenme rutinini yansıtabilmiş değil. Yerel unsurlarla restoranı düzenleme çabasıda Kosta Rika örneğinden gerçek olmaktadır.

TYROL, PETTNEU AVUSTURYA ARLBERG

Aşçı çırağı Miriam ile modern hipster görünüşlü kocası 17 seneden beri beraberler, çevrede yer alana geleneksel Avusturya restoranlarından farklı bir şey yapmak isteyen çift her gittiği yerden beğendiği bir şeyi menüye ekleyerek karmaşık bir menü inşa etmiş. Her yerde sunulan Şnitzel haricinde türlü türlü tabaklar hazırlayan çift, restoranın bol ahşaplı basık havasından kurtulamadan işletmeyi canlandırmak isterken tıkanmış. Sıcaklık ve albenisiz restorana kendilerinden bir şey eklemek isteyen çifte, mekansal ruh ekleme desteğini Restaurants on the Edge belgeselinin beşinci bölümünde izliyorsunuz.

ST.LUCIA ROOTS

Derme çatma barakadan bozma yapılmış Roots adlı enkaz mekanı dönüştürmek için St.Lucia adasına giden Nick, Karin ve Dennis imkanları zorlayarak turistlerin keyif alacağı mekanı baştan aşağı yeniliyorlar, tabii ki yerel unsurlardan referans alarak dönüşüme ekleme çabası diğer beş bölümde olduğu gibi ön planda.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın