HAYATTAN KEYİF ALMAK İÇİN AT, KURTUL, FERAHLA JAPON TOPLAMA VE DÜZENLEME SANATI: USTALIK DERSLERİ KİTAP YORUMU MARIE KONDO – JAPON SEÇKİSİ

Konmari Katlama Methodu, Netflix’te yer alan Marie Kondo şov programı ve Youtube’da paylaşılan sayısız video hatta cep telefonundaki Spark Joy uygulaması… Japon Marie Kondo’nun sadeleşme ve düzenleme gayesi beni kendine kaptırdı, hem kendime hemde çevreme bu tutkuyu aşıladım. O kadar çok düzenleme ve sadeleşmeye yönelmiştim ki, yeni basılan ikinci kitabını sadelik endişemden dolayı satın almak istememiştim. Tutkum olan kitap okumayı bu zamana kadar ötelemiş oldum. Fakat kitap interneti yaparken Hayattan Keyif Almak İçin At, Kurtul, Ferahla kitabını okumam gerektiğini hissettim. 2. Baskı olarak Mart 2019’da Epsilon Yayınevi tarafından basılan kitabı Los Angeles seyahatimde okumayı planlamışken, Corona virus sebebiyle ertelenen iş seyahatimin yeni yolculuk tarihini beklemeden okumaya giriştim.

Foto Kaynak Epsilon Yayınevi

Marie Kondo’nun yeni kitabınn her sayfasının tanıdık bir heyecanla okudum. Bildiğim davranış kalıbını güçlendirirken, gayet sakin olan düzenimi daha da düzenli hale getirmek için aklım sürekli ev düzeni için planlar yapmaya çalıştı. Evde sadeleşmeye ve düzenlemeye girişmeden bir çok düşünce balonu geliştirdim, sırada yeşeren düşüncelerimi uygulamak kaldı. Marie Kondo ikinci kitabında daha fazla görsel ve illustrasyon kullanarak okuyucuyu görsel olarak desteklemek istemiş. Kendi tecrübelerini ve düzenleme konusunda çocukluğundan getirdiği kalıpları, her danışanı ile dönüştürerek kitabını oluşturmuş. Gelişmeye, dönüşmeye açık olan Japon düzen üstadı Marie Kondo’nun her türlü girişimini bireysel olarak destekliyor, sadeleşme konusunda açık olan bireylere aktarmaya çabalıyorum. Yoğun olarak ise yaşamımda uyguluyorum.

Foto Kaynak Konmari

Kendini yeterince düzene layık görmeyen, yaşamını dönüştürmek istemeyenlerin muhtemelen anlam veremeyeceği tüyoları hatırlayıp, ideal yaşamım için yeni ilhamları kitaptan edindim. Kirlilik ve dağınıklık kişilerin kendi seçimi olup, kendisiyle yüzleşmek isteyen bireylerin sahip olduklarını bir araya toplayarak tek tek nesnelerle iletişim kurması esasın dayanan kitap, kıyafet, kitap, belge, komono ve manevi değeri olan nesneleri elden geçirerek, elde kalanlar için uygun ortama yerleştirme esasına dayanıyor. Yeni düzenin oluştururken tek yapılması gereken neşe verip vermemesi düşüncesidir. Dağınıklık yaratan tüm nesneler için alt başlıklarda gerekli tüyolar tüm samimiyetle verilmiştir. Marie Kondo hakkında daha önceki şov yorumu yazımı aşağıda paylaşıyorum.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın