KENT İMGESİ KİTAP YORUMU KEVIN LYNCH

Kevin Lynch tarafından The Image of The City olarak 1960 yılında basıldığında 12. Baskısının İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılacağını tahmin edebilir miydi bilemiyorum. 60 senedir severek okunan kitabı Kent İmgesi olarak Türkçeleştiren İrem Başaran akışkan dili ile bir gün tamamlanmadan bitirmeme vesile oldu. Kent İmgesi kitabı özünde Los Angeles, Boston ve New Jersey kentlerinin kentsel bileşenlerini irdelemektedir. Los Angeles iş seyahatime bir kaç gün kala Los Angeles’ı akademik olarak irdeleyen kitabı okumayı tercih etmem ise tesadüften daha öte bir girişim oldu.

Foto Kaynak İş Bankası Kültür Yayınları

Üç Amerikan kentinin bileşenlerini yani yolları, sınırları, bölgeleri, odak noktaları ve işaret öğelerini kentin sakinlerinden aldığı çıkarımlarla destekleyen Kevin Lynch bulguları aktarım becerisiyle hayranlığı körükledi. Gündelik telaşın içinde kentlerin sunduğu peyzaj, kaotik kalabalık ve mekansal dokular üzerinden üç kentin birbiri ile benzeşen ve benzeşmeyen yanlarını öne çıkartan yazar, adres vererek bulgularını sunmaktadır. Kitabın hemen hemen her sayfasında anlatılan mekanlara ait siyah beyaz resim ve haritalar kitabın profesyonelliğini desteklemiş. Nitekim kitap 60 sene boyunca 20.000 adetten fazla alıntılanarak referans kaynak oluşunu ispatlamıştır.

Kentlerin sunduğu eski ve yeninin tezatlığı kişilerin kentten alacağı duyusal hazları dönüştürürken, aradan gözüken tabiat, bireysel hazzın umudunu destekliyor. Kaosun içinde yer yön bulmak için referans alınan sulak alanlar ve tepeler, kentlilerin hayatını kolaylaştırıyor. İkonik terimi 60 sene önce kullanılmasada bahsedilen ünlü kazanmış kamusal binalar veya oteller, ana yolları ve meydanları konumlandırmada mihenk taşı olarak görevlendirilmektedir. Bireyler yollarını bu yapılara bakarak bulmaktadırlar.

Düzensiz, amorf (biçimsiz) olarak gündelik hayata ayak uydurmak için dönülen Los Angeles, Boston ve New Jersey hakkında kamusal alanı yorumlayanların fikrini almak için Kevin Lynch Kent İmgesi kitabı referans kaynak olarak okunabilir. Güncel kitaplarda özellikle şehir planlamacılığı, kent kültürü ve marka kent kitaplarında Kevin Lynch isminin karşıma çıkacağına eminim.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın