ELTİLERİN SAVAŞI FİLM YORUMU

Sinema salonlarında Türk filmi izlemek için harcanan zamanın, paraya anlam veremediğim, vizyondaki filmin bir iki ay sonra televizyon kanallarına yayınlandığını düşündüğüm için vizyonda Türk filmi izlemeyi tercih etmiyordum. Dün bu düşünce zincirini kırarak senaryosunu Gupse Özay’ın yazıp, baş rolünü oynadığı Eltilerin Savaşı filmini sinemada izledim. Elti rolünde Merve Dizdar, damat rollerinde ise Ferit Aktuğ ile Uraz Kaygılaroğlu’nın oynadığı film Rize’de başlayıp İstanbul’da devam ediyor. İkinci erkek kardeşin evlenmesiyle aile apartmanında karşı daireye taşınan yeni gelen, sarkastik ve sınırsızca eleştiren eltisinin taaruzlarına maruz kalır. Gelir durumunu, ev düzenini, becerilerini sürekli olarak ön plana atan Sultan (Gupse), bakkala manava kasaba yeni eltisini kötüleyerek kendi değersizliğini körükler.

Foto Kaynak IMDB

Değersizlik duygusu ile eltisinin başvurmayı planladığı kuruma olur olmaz sözlerle girmemesi için hipnoz yeteneği kullanan Sultan, amacına her geçen gün daha da ulaşmaktadır. Sahte öpücükler, yerli yersiz flörtöz girişimleri ile sinir katsayısını yükseltmeyi başaran karakter, gündelik hayatta kendini kocası ve evi ile var eden kadınlarla alay ediyor. Torun sahibi olma dürtüsü ile iki gelini ilk bebek yarışı içine sokan büyük anne ise, komşu olarak yaşayan gelinleri körükleyerek bebek sahibi olmalarını alenen desteklemektedir. Sürekli birbiri ile yarış içine itilen eltilerin savaşını filmin başından neredeyse sonuna kadar izleyince Sultan’ın geçmişinden getirdiği travması sebebiyle bu hadsiz, sınırsız hareketlerini sergilemiş olduğunu anlıyoruz.

Sultan karakterinin açık sözlü olarak kendini lanse edip, hakarete varan sözlerini anlamlandırmaya çalışan yeni elti ise girdiği ailenin sevgi saygı çerçevesini çürüten, zeminleri yerinden oynatan tutumu ile kendi şizofren imgesi rakun ile çözüm bulurken, Sultan karakterinin iç sesinin olmayışı filmi hafif kılıyor. Karakterlere derinlik katmayarak, heteroseksüel babaların iş yaşamı ve futbol ile sınırlandırılan yaşamını gösteren film klişelere yeşil ışık yakıyor. Anne rolünde yer alan Füsun Demirel geleneksel anne rolü ile torun isteyen baskıcı rolüyle oldukta sıkıcı talebiyle gelinlerinin bedeni üzerinde hak görmeyi ihmal etmiyor. Büyük abi rolündeki Ferit Aktuğ’un aldığı kilolara zıt olarak eriyen Uraz ise tezat kardeşliği gösteriyor. Evlendikten sonra kendini salmış olan adam figürünü desteklemeyi ihmal etmiyor. Ayta Sözeri ise filmin soundtrack’i Rustik şarkısı ile katkıda bulunurken konuk oyuncu olarak filme dahil olmuş. Sarkastik sahnelerin çokluğundan kahkahalarla sınırsızca gülebileceğiniz veya tam tersi duygularla sinir olarak izleyeceğiniz filmi çerez kategorisinde tüketebilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın