NOAH NUH BÜYÜK TUFAN FİLM YORUMU NETFLIX

Russell Crowe ve Jennifer Connelly’in başrolünde yer aldığı 2014 yapımı Noah Nuh Gemisi Büyük Tufan filmini daha önce izlemiştim. Netflix’te 2 saat 18 dakika süren film Büyük Tufan’dan sığınmak için Noah ve ailesinin düşmüş meleklerin yardımı ile gemi yapma öyküsünü aktarıyor. İnsan ırkının yamyamlıkla birini yemesi, hayvanların nesline zarar vermesi ve doğayı her bakımdan sömürmesi yeryüzünde yaşamayı zorlaştırmıştır. Üç oğlu ve sonradan buldukları yaralı kızla altı kişilik aile olan Nuh, inşa ettiği gemide büyük tufan’ı beklerken ezelden beri düşmanı olduğu grupla çatışma yaşamaktadır.

Foto Kaynak IMDB

Harry Potter filmlerinden tanıdığımız Emma Watson’ın çocuk sahibi olamaycakken mucizevi şekilde hamile kalması, acılı çığlıkları, gemiye alının her cinsi temsil eden hayvanın günler boyunca uyutulması filmin abartılı yanları. Dini öğretilerden metinlerin bolca geçtiği filmde Russell Crowe’un aşağıda yer alan görünümü en izlenebilir hali gibiydi. Daha sonraki dönemde dönüştüğü ruhsal ve görüntüsü ise Nuh’tan izleyicileri irite etmeyi başardı. Nuh’un erkek çocuklarının kadın peşinde koşması, dünya batarken illa cinsel dürtü ısrarı, dünyayı cinselliğin yönettiğinin örneği olarak gösterilebilir.

İzlanda’da çekilen filmin, dış mekan sahneleri, tabiat güzelliklerini ve doğanın içinde yaşayan Nuh ve ailesini, topraktan uzaklaşan günümüz kent-metropol insanlarının trajedisini derinleştiriyor.

Kutay Çev.

Foto Kaynak IMDB

Bir cevap yazın