MİNİMALİST YAŞAM EVİNİZİ, İŞ HAYATINIZI & DİJİTAL HAYATINIZI DERLEYİP TOPLAYIN KİTAP YORUMU ASTON SANDERSON

Minimalizm ile ilgili bloğuma daha önce kitap, belgesel ve şov programı yorumu yapmıştım. Fazlasıyla tutkun olduğum minimalizm, sadeleşme ve yalın yaşam fikrine ait bilmediğim bir anekdot varsa öğrenebilmek adına online kitap sipariş sepetime Aston Sanderson’ın yazdığı Minimalist Yaşam kitabını ekledim. Park Yayınlarında basılan 68 sayfalık 2018 basımı kitabı çok kısa sürede tamamladım. Minimal Yaşam hakkında okuduğum ilk kitap olsaydı biraz etkilenebilirdim fakat kitap bende doygunluk hissi yaratmadı. Defalarca izlediğim aynı temadaki filmin kısa fragmanı gibi bir anda bitti.

Foto Kaynak DR

Hayatındaki boşlukları nesnelerle dolurmaya çalışanlar veya idealize yaşama ulaşma çabasındakiler satın alma güçlerini kullanarak yaşam alanlarını doldururlar. Dolu zihinler, gördüğü reklama, maruz kaldığı uyarıcılara kanarak, kendini gerçekleştirme dürtüsü ile kendi alışverişe verir. Her köşesi dolup taşan evler, sınırsızca biriken alanlar ve çözümün yeni depolama alanlarında aranması fikri kişileri depresyon ve tatminsizliğe sürükler.

PERAKENDE TERAPİ YAMASI

Doluluk hissini arzulayanlar ve yokluk duygusundan sakınmak için mutsuzluğu tüketimle doyurmaya çalışanlar minimal düşünceden uzaklaşırlar. Minimalist Yaşam kitabı okuyucuları ihtiyaç kadar nesne ile yaşamayı tatile gidilen az eşya fikri ile örneklemey çalışır. Hali hazırda bilinen Pareto 80/20 kuralı ile sahip olunan %20’lik şeya ile zamanın %80’nin değerlendirildiği vurgulanır. İşten, sosyal yaşama, tüketim alışkanlıklarından zaman yönetimine uygulanabilecek Pareto yasasını çözen herkese tüketimini azaltarak özgürleşebilir.

KİRACI ZİHNİYET

Kadim öğretilerden referans alan Kiracı Zihniyet fikri ise dünyada satın dahi almış olsak herşeyin kiracısı olduğumuzu, ihtiyaçlarımıza yetecek kadarına sahip olmamızın uygun olduğunu savunmaktadır. Yüzeysel cazibe ve geçici doygunluk hissi yerine gerçek ihtiyaçlarımızı analiz edip, özgürleşebilmek kitabın ana fikridir. Minimalizm ile daha çok referans kitabın çoğalması temennimdir.

Kutay Çev.

Minimalizm ile ilgili daha önce yorumladığım Sadeleş Rahatla Japon Minimalizmi Danshari kitap linkini aşağıda paylaşıyorum.

Bir cevap yazın