SEX EDUCATION SEKS EĞİTİMİ SEZON 2 DİZİ YORUMU NETFLIX

İlk sezonu kolaylıkla çerez gibi izlediğim Netflix Sex Education dizisi yemek, içmek, uyumak kadar doğal olan seksin lise öğrencileri ve çevresindeki fertler tarafından deneyimlerine odaklanıyor. Seksi deneyimlemeye ve yaşamaya başlamış/başlayacak olan karakterler dizinin ilk bölümünde yanlış bildikleri yargılardan dolayı birbirlerini suçlamaya başlarlar, çünkü salgın hastalık okulu talan etmiştir. Seksin nasıl olacağını, nasıl korunacaklarını ve fiziksel teması çözmeye çalışan karakterlerin imdadına Otis’in seks terapisti annesi yetişir. Kendi oğlu Otis başta olmak üzere lise öğrencilerini hatta öğretmenlerini adeta fener gibi aydınlatmak için okul binanın terk edilmiş odasına ofisini kurar.

Foto Kaynak IMDB

Sevgilisinin kızı Ola ile birlikte olan oğlunun feveranı, heteroseksüel dul baba rolünü oynayan ve hem kendi seksüel hemde kızının seks yaşantısını destekleyen baba rolü oldukça ise oldukça gerçekçi. Çünkü her ebeveyn çocuğunun sağlıklı ve iyi hissetmesini ister. Seksin amacı iyi hissetmek olduğuna göre ebeveynler evlatlarının iyi hissetmesini desteklerler. Ola’nın babasıda kızının sevgilisinin oğluyla bir arada olmasını desteklemektedir.

Sex Education filmi LGBTQ+ karakterlerinin görünürlülüğü desteklerken, cinsel dünyada sadece heteroseksüel bireylerin olmadığını göstermesi bakımından alkışlanmalı. Başrolde yer alan Eric, okula gelen Fransız oğlan ile cinselliğini yaşamaya devam ederken, dostu olduğu Otis’e sırdaş olmaya devam etmektedir. Göz kamaştıran homoseksüel ve heteroseksüel dayanışması, özlenen empati.

Okulun gözde sporcusu bilerek kendini yaralayarak lezbiyen annelerinden adeta intikam almaya çabalamaktadır. Yüzme antremanlarına devam edemediği içi notlarını yükseltmek zorunda bırakılan Jackson’a okulun en başarılı afro öğrencisi yardımcı olmaya başlar. Vücudu dışında aklını geliştirmesi gerektiğini de öğüt veren, zeka küpü arkadaşı Jackson’ın yeni yönünü keşfetmesine vesile olur.

Cinsel deneyimi çok zayıf olmasına rağmen, okulun cinsel terapist mentörlüğüne soyunan Otis ise annesinin tüm okulun cinsel hayatına dokunuşundan haz etmez. Okulun seks gurusu olma durumu zedelenir. Teoride çok şey bilen fakat pratikte yetersiz olan Otis’in mastürbasyon dürtüsü günlük yaşamını zedeler. Dizinin esas kızı Maeve ise bu sezon okula kendini geri aldırıp, maceralarına devam eder ve Otis’e olan aşkı ile okula gidip gelmektedir.

Sekiz bölümden oluşan Sex Education dizisine eleştiri olarak kasaba okulunda okuyan tüm öğrencilerin tek dertlerinin seks olması dizi filmi rutine bağlamış. Cinselliğini bastıranlar, çok eşli seksi tercih edenler, korunmasız seks, ilk öpüşme, birbirini tatmin etme ve en önemlisi kendi bedenini ve arzularını tanıma yolunca dizi doğru mesajlar vermektedir.

Kutay Çev.

“SEX EDUCATION SEKS EĞİTİMİ SEZON 2 DİZİ YORUMU NETFLIX” için 2 yorum

Bir cevap yazın