YARATICI BEYİN THE CREATIVE BRAIN BELGESEL YORUMU NETFLIX

En çok belgesel ve kitap yorumlamayı seviyorum. Dün bloğumda paylaşmış olduğum Beyin Senin Hikayen kitabından yola çıkaran izlediğim Netflix Yaratıcı Beyin The Creative Brain belgeseli ise adeta çifte kutlama oldu. Nörolog David Eagleman’ın sunduğu belgesel 52 dakika boyunca beyin yaratıcı olmak için nelere ve nasıl başvurduğunu gerçek örneklerle aktarıyor. Tüm örneklerin Amerikan çıkışlı olması filme getireceğim ilk eleştiri. Bahsi geçen bilim insanları, yazarlar, aktörler, sanatçılar, solistler, araştırmacılar, senaristler ve nice meslek sahibi başarısızlıklarından aldıkları derslerle geliştiklerini belirtiyor. Hata yapmaktan korkmayan beyin, riskler alarak yeni bir buluşa olanak sağlayıp, gereken maddi, manevi yardımı ve sosyo kültürek bilinirliği elde edebiliyor. Game of Thrones senaristi, eski şarkıcı yeni şef Kelis Nörolog David Eagleman’ın röportaj yaptığı bireyler.

Foto Kaynak IMDB

Amerikan mucitlerinin yaratıcılık süreçlerinin bizler için besleyici olabilecek ifadeleri belgeselde sıkça söyleniyor. Motto olabilecek, gerçek hayattan sarf edilen sözler en çok hayatlarında yaptıkları en kötü eylem için cezalandırılan mahkumlar tarafından söyleniyor. Oyunculuk ve yazarlık atölyelerinde vakit geçiren mahkumlar, beyinlerini drama ve kelimelerle harmanlayarak sosyal hayata daha hazır hale geliyorlar. Suçlular, cezalarını tamamladıklarında %80 oranında suçlarını yapmayı bırakmış, yaratıcı unsurlarını, aslında düşüncelerini keşfediyor.

Derinlerimize inip, risk alarak, hatalara hazır olarak çalışan beyinlerimiz rahat olduğumuz alandan çıkıp yenilik peşinde koşmamızı acilen emrediyor. David Eagleman’ın diğer kitapları okunmalı ve benimsenmeli.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın