SENİNLE BAŞLAMADI KALITSAL AİLE TRAVMALARININ KİM OLDUĞUMUZA ETKİLERİ VE SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELMENİN YOLLARI MARK WOLYNN

Modern dünyanın önceki nesillerden aktarılarak gelen travmalarının en güncel kurbanları olarak bizler anlamlandıramadığımız, anlık oluşan sıkıntılarla yüzleşiriz. Ansızın belirli bir yaşta içimize doğan panik ataklar, evlilik veya çocuk sahibi olmak istemememiz, kaybetme korkusu gibi duygu durumları önceki nesillerden tarafımıza kodlanmış olabilir. Soracağınız sorularla travmatik anının kimden aktarıldığını çzödükten sonra kendinizi şifalandırmanız an meselesi.

Foto Kaynak DR

Genetik olarak farelerle insanların yakın oluşu, tüm deneylerin nesiller arası aktarımın farelerde ve insanlarda benzer oluşunu ispatlıyor. Katliam yaşamış nesillerin torunları, katliam yaşamış gibi buruk ve ürkek olabildiği gibi, bebek kaybetmiş ailelerin torunları veya torunlarının çocukları aynı travmayı aynı yaşta tekrar yaşayacak olabilmekteler. Aile iç iletişiminde kapalılık, aşırı kontrolcü tutum veya kapanmamış meseleler er geç günümüz yaşantımıza sirayet ederler. Terapiye gelen örneklerin isim değiştirilerek yer aldığı gerçek hayattan danışanlar, sahip olduğunuz veya duyduğunuz olayların birer örneği gibi. Eninde sonunda, merhumda olsa anne ve baba ile birleşme, reddetme duygusunun affedilmesi ve donukluktan vazgeçilmesi tüm yapılacak sosyal, kişisel, duygusal, ticari ve arzusal kararları birebir etkilemekte.

Başa gelen hastalıklar, travmalar, iç sıkılmaları önceki nesillerde yaşanan kritik olaylara geçirilen yaşla paralel olarak bağlayan Seninle Başlamadı kitabı çeviren Mine Madenoğlu’nun maharetini de okuyucuya geçiriyor. Orijinal baskısı Amerika’da 2016 yılında basılan kitap Sola Unitas Yayınevi aracılığı ile 20.baskısıyla 2018 senesinde basılmış. 20. baskısını okuduğum Seninle Başlamadı kitabını kendine doğru soruları sormak isteyen, düşüncelerindeki mayın tarlalarını aydınlatmaya çabalayanları ferahlatıyor. Hem okunmalı, hem de hediye edilmeli.

Kutay Çev.

“SENİNLE BAŞLAMADI KALITSAL AİLE TRAVMALARININ KİM OLDUĞUMUZA ETKİLERİ VE SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELMENİN YOLLARI MARK WOLYNN” için 4 yorum

Bir cevap yazın