JOKER FİLM YORUMU

Batman filmlerinin asi karakteri Joker’in neden palyaço kılığında Gotham şehrinde boy gösterdiğini anlamak için son filmi Joker’i iki saat boyunca pür dikkat izledim. Batman filmlerinin fanatiği olmasam da New York şehrinin arka planda yer aldığı Joker filmi dürtüsel olarak ilgimi yukarıda tuttu. Joaquin Phoenix’in Joker karakterini canlandırdığı filmde psikolojik rahatsızlıklara sebep olan etmenleri, ailevi pürüzleri ve toplumun Joker karakterini nasıl şekillendirdiğini öğreniyoruz. Oldukça rahatsız annesine bakmak için palyaçoluk hizmeti veren kuruluşta çalışan Arthur Fleck, çalışma arkadaşları tarafından sevilmez, palyaçoluk mesaisinde ise akran terörü,ergenlerin terörüne ve şiddetine maruz kalır.

Foto Kaynak IMDB

Gotham şehri tüm film boyunca pis, kesmekeş, çöpler toplanmadığı için farelerle dolu ve her türlü şiddete açık şekilde tasarlanmıştır. Koatik mega şehir yaşamı puslu, isli ve genellikle karanlık olarak verilir. Joker’in gerek palyaçoluk yaparken, gerekse sosyal yaşamında girdiği katatonik kahkaha krizleri izleyeni irite ediyor. Mutlu bir takın! mottosunun palyaçolar için öğütlendiği filmin soundtrack’i ise içinizdeki garip dürtüleri talan ediyor. Çoğu zaman Joker’in tarafında olarak filmi izlemeye geri dönüyorsunuz. Filmde şiddet, kan ve argo terimler yer almakta, Arthur Fleck karakterinin mutsuz ev & iş ortamı, sürekli olarak sigara içmesi, aşırı cılızlığı ile harmanlanan film, daha çok yolunda gitmeyen kaotik duruma anti-kahraman ihtiyacını karşılıyor. Yeni nesil favori Joker küllerinden doğuyor.

Foto Kaynak IMDB

Robert de Niro, filmin alaycı anchorman’i olarak sahnesinin gelmesini izlediğim en tanıdık yüz idi. Joaquin Phoenix’in sonu gelmeyen merdivenler, tekinsiz metro yolculukları ve kahraman olarak Gotham şehrinde yıldızlaşmasını izlemek için Joker filmini vizyondayken izleyin, izletin.

Kutay Çev. 

Video Kaynak Youtube

“JOKER FİLM YORUMU” için 4 yorum

  1. Doğası gereği kahramanların tarafını tutmaya meyilli insanoğlu, Batman filmlerinde kötü adam olarak izlediğimiz Joker’i tanıdıktan sonra Batman karakterine nasıl bakacak sorusunu aklıma getirdi. İzlemek için sabırsızlanıyorum. Emeğiniz için teşekkürler.

    1. Joker’in geçmişinden gelen trajik detaylar, güncel olarak annesinin duygu durumu ile baş etmesi ve kendi psikolojik rahatsızlıkları bir çok kişiye kendi hayatından detaylar sunuyor. Kaybederken kazanan anti-kahraman Joker, güldürmeye çalışırken daha çok hüzünlendiriyor.

Bir cevap yazın