THE CROWN DİZİ YORUMU NETFLIX

İngiltere Hanedanlığına içeriden bakışı aktaran Netflix The Crown dizisi 10 ayrı bölümünde birer saatlik periyotlarla izleyiciyi ekrana kilitliyor. Kraliçe Elizabeth ve Kraliçe Margaret’in kardeşlik dinamikleri, büyürken Kral babaları ve anneleri ile diyalogları, aşk heyecanları ve bireysel dönüşümleri dizinin ana akım konularını oluşturuyor. Filme başka bir başlık versem YALNIZLIK diyebilirdim. Kraliçe olduktan sonra Elizabeth’in gerek yönetim aşamalarında gerekse aşk hayatında yalnızlığa sürüklenmesi izleyiciye baskınca hissettirilmiş.

Foto Kaynak IMDB

Netflix dizilerini bir çırpıda izleyip, yeni sezonu süratle bekleme gibi bir motivasyonum yok. Bu sebeple The Crown dizisinin ikinci sezonuna yeni başlayabildim. Kraliçe’nin sürekli kendi özerkliğinde yaşayan eşi Philip’in Yemek Kulubü adı altında gönül ilişkilerine daldığını ve başka bir sosyolojik yapıya üye olduğunu düşünüyorum. Arka planda mürebbiyeleri ve kraliyetin 3 köpeği ile eğlenen monarşinin yeni neslinin ilerleyen bölümlerde daha çok rol almasını arzu ederim.

Gerek kilise, gerek dul kişilerin boşandıkları eşlerinin hayatta iken yeni biriyle evlenememe koşulu Margaret’ı hazinlere boğuyor. Dizi boyunca sürekli tütün tüketimi ise, dizinin zaten soluk çekimlerini daha da bulanıklaştırıyor. Dönem kıyafetleri, saç kesimleri ve dekor tüyoları için dizi adeta ilham ormanı gibi. Monarşi curcunası, Başbakanların her olaya müdahele etmesi, Londra’nın kasvetli ama yeşil fonlu iklimi filmde göreceğiniz diğer detaylar.

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube

“THE CROWN DİZİ YORUMU NETFLIX” için 6 yorum

Bir cevap yazın