LA VICTIMA NUMERO OCHO FİLM YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ NETFLIX

İspanyol Seçkisi kategorime 2018 İspanya Bask Ülkesi’nde çekilen Netflix La Victima Numero Ocho Victim Number 8 dizisini yorumlayacağım için içim içime sığmıyor. Birer saatten sekiz bölümden oluşan Netflix La Victima Ocho dizisindeki oyuncular genelde yeni geldi.

ŞEHİR PAZARLAMASI

Filmin İspanya’nın Bask bölgesinin en kalabalık, sanayileşmiş kenti Bilbao’da geçmesi ise diziyi daha da parlatmış. Bilbao kenti ve Bask kültürüne ait yüksek lisans tezim olduğu için olaylara, kentin ve bölgenin gelişimine az çok aşinayım. Faşist diktatör Francisco Franco Bask kimliğini yok etmek için şehrin agresifçe sanayileşmesini emretmiş tıpkı Katalan bölgesi gibi yoğun bir iç göçe maruz kalmıştır. Bask kültürü, dili ve şehri zarar görmüştür. Metal sektörünün ve madenciliğin önemli rol aldığı Bilbao kentine yapılan ikonik Guggenheim Müzesi ile de Bilbao kenti günümüzde turizm haritalarına girmiş, şehri sanat ve kültür bakımından ekonomik anlamda canlandırmıştır. Dizide ise drone kameralarla ve yakın çekimlerle Bilbao ve Portugalete kentlerinden detaylar sizi kendine hayran bırakabilir. Dizini az da olsa Madrid’de geçtiği için İspanya’nın en kalabalık kentine göz kırpabilirsiniz.

Foto Kaynak IMDB

Bilbao’ya Kuzey Afrika’dan göç etmiş Müslüman bir ailenin en büyük oğlu olan Omar, şehirde gerçekleşen 7 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanır. Hastanede ölen 8. kişi ise aslında diziyi dönüştüren ve değiştiren unsurdur. Bilbao katliamının tek nedeni olan Gorka küçük kardeşi tarafından öldürülmüştür. Şirketin başına geçmek ve silik kişiliğini yükseltmek için polis kuvvetlerini kiralık katil gibi kullanıp, işleri karıştıran küçük kardeş Gaizka ise işleri daha da bulandırır. Kim kime dum dumaya dönmüş, herkesin durumun içine hızla çekildiği polisiye gizem ve aksiyon temalı Netflix La Victima Numero Ocho dizisi devletlerin kirli olabileceğini, işlerin örtbas edilerek gücü elinde bulunduran ailelerin lehine durumların çevrilebileceğini gözler önüne sermekte.

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube

Bir cevap yazın