“KOY”UN ARDINDAN JAPONLAR SESSİZLİKLERİNİ BOZUYOR BELGESEL YORUMU – JAPON SEÇKİSİ NETFLIX

Japon kültürüne ait minimal yaşam, zamansız tasarımlar ve mutlak iyileştirme kültürlerine merakım Japon beslenme kültürlerinin kilit unsurunu oluşturan balinalara odaklanıyor. 2015 yapımı Behind “The Cove” The Quiet Japanese Speak Out! belgeseli Netflix‘te “Koy”un Ardından Japonlar Sessizliklerini Bozuyor olarak çevrilmiş.

Foto Kaynak IMDB

Oscar ödüllü The Cove belgeseli Japonları balina avcılığı yaparak dünyaya kötü lanse ettiği için, balinalara zulüm eden kimliklerini kurmak için bu defa söz Japonlarda. Balina avcılığı yapan Japon kasabasına amatörce gerçekleri lanse etmek için giden ekip Amerika merkezli balina korumacılarına mikrofon ve Japonlara mikrofon uzatıyorlar. Balina yağı, kemikleri ve etini yiyecek başta olmak üzere çeşitli yaşamsal alet edavat olarak değerlendiren Japonlar, balina avcılığına devam etmek istiyorlar. Balina etinin son dönemlerde pahalanması, lobicilik faaliyeti yüzünden zor durumda hisseden kasaba halkı, hem işsiz hem de aç kalacaklarını düşünüyorlar.

Amerika merkezli sivil toplum kuruluşlarını temsil etmek için Japonya balina avcılık merkezine gelerek tedirginlik yaratan kurumların görünen hedefi balinaların yaşamını korumak olsa da, sürekli olarak et ve balık tüketen bireyler olarak sadece balinaları düşünüyor gibi yapmaları samimi gelmiyor. Tek amaçlarının finansal kaynaklarının diğer global şirketlere gitmesini engellemek. Balina avcılığı yapan diğer ülkeler Norveç, İzlanda, Danimarka ve Çin olmasına rağmen sadece Japonların üzerine gidilmesi, Birleşmiş Milletler’e Amerika’dan sonra en fazla bütçe desteği sağlayan Japonları isyan ettirmekte. Bir yandan dünya hayvan sömürünü azaltmak ve hatta mümkün mertebe yok edebilmek için vegan diyetini uygulmak için uğraşırken, Japonların hala balina etini okullar başta olmak üzere tükenmek için direnmeleri ve bu konuda dünya basınına kendilerini savunma haklarını Netflix “Koy”un Ardından Japonlar Sessizliklerini Bozuyor belgeselini izleyerek öğrenebilirsiniz.

Kutay Çev.

““KOY”UN ARDINDAN JAPONLAR SESSİZLİKLERİNİ BOZUYOR BELGESEL YORUMU – JAPON SEÇKİSİ NETFLIX” için 4 yorum

    1. Netflix’in özellikle belgesellerini bilinci açık, dünyayı öğrenmeye çalışan izleyiciler için faydalı buluyorum. Belgesel yorumlarımın devamı gelecek. Hem izlerken hem de yorumlarken keyif almaktayım.

Bir cevap yazın