SÜT SİSTEMİ THE MILK SYSTEM BELGESEL YORUMU NETFLIX

Süt Sistemi The Milk System Netflix belgeseli ile süt endüstrisine yeniden giriş yapmak, süt sektörünün üretici kısmına odaklanmaktadır. Bir buçuk saat süren belgesel Danimarka, Almanya, Hollanda ve İtalya ekseninde üreticileri, aile mandıralarını ve sütün üretimini anlatmaktadır. Erkek yavrularının ticari olmadıkları için sistemden hemen yok edildikleri, verimli olduğu düşünülen dişilerin ise her türlü verimin alınacağı şekilde beslendiği mandıralar bilinçleri yükseltiyor. Veganlık ile vejetaryelik arasında bir diyet içerisinde olduğum için, mümkün mertebe süt ürünleri tüketimini azalttım. Hayvanların boynuz ve toynak üretimi için bebekleri için ürettiği sıvıyı insanlar olarak sonsuzcasına sömürmemiz sürekli yüksek kalite ve ucuz fiyat talep eden bizleri, hayvanların 20 senelik ömürleri varken 5 senede ölümleriyle sonuçlanmakta.

Foto Kaynak IMDB

Süt endüstrinin karanlık ve acımasız yüzünün anlatıldığı Netflix Cowspiracy Sürdürülebilirliğin Sınırı belgesel yorumum buraya bırakıyorum. Konu hakkında derinlemesine bilgiler için belgeseller ve sektörel kitaplar her geçen gün artmaktadır.

Yağmur ormanlarını yok ederek, ekilen mısır ve soya ile çiftlik hayvanlarının beslenmesi, yeryüzünden açlığı silmek için geçersiz. Süt endüstrisinin sadece dişilerini beslemek için kurulmuş sistem, aynı zamanda mısır ve soyadan alınan 1/3 oranıyla inekler için verimsizliğini ortaya koymaktadır. 1 litre başına üretilen 3 litrelik dışkı ise, yarattığı azot ve diğer sorunlar sebebiyle ülkelere bertaraf yükümlülüğü getirmektedir. Hollanda oluşan gübreyi ihraç ederek, kendi ülkesini temiz tutmaktadır. Verimi arttırmak için geliştirilen teknikler, hayvanların günlük süt üretimini arttırırken, diğer yandan süt tüketen ülkelerde kırık kemik oranları aslında sütün zararsız olduğunu bir kez daha resmi olarak vurgulamakta.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın