SATÜRNE ÖLÜM DALIŞI DEATH DIVE TO SATURN BELGESEL YORUMU NETFLIX

Evrende yalnız değiliz tarzı belgesellere son dönemde daha çok merak sardım. Belki de dünyadan sıkıldığım için bu kaçışı geniş açılı öğrenmeye ayırıyor olabilirim. Netflix‘te son olarak izlediğim Satürn’e Ölüm Dalışı Death Dive to Saturn belgeseli 44 dakikalık bir belgesel. Konusu ise Satürn gezegenini keşfetmek için 30 sene boyunca görev alan Cassini’nin bizlere alternatif dünya araştırmasıdır.

Foto Kaynak IMDB

Belgeselde yer alan bilim insanları 30 sene boyunca Cassini projesine gömülüp, adını Romalı tarım ve bereket tanrısından alan Satürn ve uydularını izleyicilere yalın bir dille anlatmaktadır. Dünyadan 9 kat daha büyük hacme sahip olan Satürn, atmosferine yaklaşan Cassini ekibinin yüreğini hop oturtup hop kaldırmış. Atmosferinde ise hidrojen ve helyum dolu olan Satürn, etrafındaki halkalarla Cassini ekibini sistematik olarak zorlamış. -142 derece ölçümün yapıldığı yüzeye yaklaşabilmek için 7 yıl yol kateden Cassini Güneş sisteminin en büyük ikinci gezegenine odaklanırken, Satürn’ün diğer uydularını keşfetmeyi ihmal etmemiş.

Titan ve Enseladus uyduları belgeselde yaşam için ön plana çıkan iki uydu olmuş. Tabii ki sömürmek, koloni kurmak ve ticaret yapmak için dünya dışı gezegenleri gözlemliyoruz. Amerika ve Avrupa merkezli uzay ajanslarında bir araya gelen bilim topluluğunun heyecanı toplum olarak bizde olsaydı. Netflix Satürne Ölüm Dalışı belgeseli görevini tamamlayarak Satürn sistemine giriş yaparken Satürn’ün parçası olan Casssini aracı hakkında bugünümüzü aydınlatıyor. Çünkü Dünya çok sıkıcı.

Video Kaynak Youtube


Kutay Çev.

Bir cevap yazın