YOLCULUK NEREYE HEMŞERİM? KİTAP YORUMU GÜLSE BİRSEL

Gülse Birsel’in on beş sene önce 2003 seneside yayımlanan Gayet Ciddiyim! eserini İzmir Kitap Fuarında imzalatma imkanım olmuştu. Kendi değimiyle mesafeli, soğuk, resmi hallerde bir karakter olduğundan, ilk kitabında neden kendi görsellerine yer verilmediğini ve fotoğraf görmek istediğimi söylemiştim. O zamanlar Instagram yoktu, görsel olarak şimdiki gibi kimi fotoğraflarla bu denli haşır neşir değildik. Aslına Gülse Birsel üç yazısından birinde fotoğraf çekilmeye karşı sıkılgan tavrını belirtip kendisi ile baştan aşağı dalga geçtiğinden 15 sene önceki temennimin lakırdı olduğunun farkındayım. Kapak fotoğrafı çok olumlu yönde, gerginlikte eser yok.


Epsilon Yayınevi tarafından basılan Yolculuk Nereye Hemşerim? kitabı 2005 Ağustos ayından beri sürekli basılmakta. İlla ki eserlerinden birini veya köşe yazılarını okumuşsunuz, daha eskilere dönersek g.a.g. programını izlemişsinizdir. Kelime cambazı, analizci, kendisiyle dalga geçen ve beyni bedeninden atik olan Gülse Birsel, bu kadar göz önünde olup, kişisel ve bedensel defolarını farkında olarak çağdaş yazarımız, senaristimiz ve oyuncumuzdur. 

Foto Kaynak Epsilon Yayınevi


Blogta yorumlar yazmaya başladığımdan beri okuduğum eserleri, izlediğim belgeselleri ve dizileri görev tutumunda ciddiyetle, itina ile yaklaşıyorum, Gülse Birsel okuduğu senaryoları, dergileri ve sitcomları izlemekten keyif almadığını itiraf ediyor. Okuduğum kitaplardan ve odaklandığım belgesellerden zevk alıyorum. Gülse’nin sendromuna biraz hüzünlendim.


Gülse Birsel’in kitabında bahsettiği 4 konuyu tırnak içerisinde direkt alıntı yaparak geleceğe not düşmek isterim. Paylaşımlarında baştan sonra alıntı dolduran yazılar bana göre fotokopicilikten başka bir şey değil. Blog kültürü açısından tercih olabilir fakat ben kendi yorumlarımla yorumlarımı tamamlamayı tercih etmekteyim.


‘Düğün dediğin, sonuçta, iki kişinin iyimser bakış açısıyla uzun bir birliktelik sürdüreceklerini, resmi olarak açıklamalarıdır!’ G.B. (p.17)
‘Bugün hala, kitaplar heyecan kaynağıdır benim için’ G.B. (p.33)
‘Hayatımda hiçbir zaman, “canım”lık bir duruşum, bakışım, bir bıcırıklığım, sempatim olmadı!’ G.B. (p.52)
‘Bana göre Ege kültüründeki bu hoşgörü, bu gülümseme, bu eğlence merakı, hayatın zor olmayışından. Doğa insanı koruyup kolluyor bir kere. Yiyecek bulmak nispeten kolay, su var, hava ne çok soğuk ne çok sıcak’ G.B. (p.154)


Yolculuk Nereye Hemşerim? kitap yorumumu zevkle okuduysanız Gülse Birsel’in yorumladığım ilk kitap yorumum Gayet Ciddiyim! paylaşımıma buradan ulaşabilirsiniz.  

Kutay Çev.

Bir cevap yazın