YAŞA VE YAŞAT LIVE AND LET LIVE BELGESEL YORUMU NETFLIX

Almanya yapımı Yaşa ve Yaşat Live and Let Live belgeselini Netflix‘te izledim. 2013 Almanya yapımı belgesel Almanya başta olmak üzüre Amerika ve İngiltere’deki veganları, hayvan hakları aktivistlerin emellerini sunmakta. Daha önce Netflix‘te vegan beslenme ile ilgili çok sayıda belgesel yorumlamıştım. Sağlıklı beslenme, vejetaryen veya vegan beslenme ile ilgili Netflix belgesel yorumlarıma burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Afrikalı köleleri sömürmeyi normalleştirme sürecinin hayvanları sömürmekten hiçbir farkı yok. Yiyecek veya giyim motivasyonuyla sömürülen ve öldürülen hayvanlar doğumdan itibaren öğretilen bağımlılıkların uzantılarıdır. Yaşa ve Yaşat belgeselinde vegan olup ödüllere sahip olan sporcuların et ve süt ürünleri tüketmeden sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürdüklerinden bahsetmekte. Belgeselde moda ve giyim endüstrisinden hiç bahsedilmiyor. Öldürülüp sofralarımıza beslenme adı altında getirilen tavuk, balık, domuz, dana ve inek ürünleri tüketirken vahşice öldürülen canları hiç düşünmüyoruz. Tabağımızdaki etin evimizde beslediğimiz köpeğin eti olabilme gerçeği çiftlikte beter koşulda yaşamak ve öldürülmek zorunda kalan candan hiç farkı yok. Hayvanseverliğin kedi, köpek ve fanustaki balıktan daha fazlası olması gerekir.

Foto Kaynak Letlivefilm


KARNİZM – VEGANİZM

‘Neyi veya kimi ağzımıza ve vücudumuza soktuğumuzu düşünmüyoruz.Karnizm bizi belirli hayvanları yemeye koşullayan bir inanç sistemi.’ Melanie Joy


Koşullanarak, sorgusuz sualsiz sömürülen hayvanları tüketme eğilimimizin sorgulandığı belgeseli solunum, kalp, kanser gibi rahatsızlıkları olanlar mutlaka izlemeli ve izletmeli. Çoğu hastalığın vücudumuza ölü hayvanlar aracılığıyla girdiği aşikar. Et endüstrinin piyonu olarak et tüketmek doğaya, hayvanlara ve bedenlere iyi gelmiyor. Aydınlanmak ve aydınlatmak için NetflixYaşa ve Yaşat belgeselini izlemeli, hayvanları yememizi vurgulayan karnizm inanç sistemini radikal biçimde sorgulamalıyız. Özetle, hayatta kalmak için hayvanları yemek zorunda değiliz. Yiyecek seçimlerimiz inancın ürünü ve şiddet içermektedir. Köpekleri taparcasına sevip, tabağınıza gelen dana ve koyuna gözü dönerek bakmanız akıl tutulmasıdır.


Live and Let Live resmi sitesi için burayı tıklayınız.

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın