WICKED MÜZİKALİ ŞOV YORUMU APOLLO VICTORIA LONDRA TİYATROSU İNGİLTERE

Sahne sanatları denince ilk üç kentten biri Londra denilebilir. Bir defa da olsa New York Broadway müzikali keşfettiğim için şanslıyım. Basık hava, karanlık bulutlar ve yağmurlu hava İngilizleri sahne sanatına yönlendirmiş olabilir, iyi de olmuş. Sanata dair bir sektörde çalışma imkanı bulan oyuncular, kostüm ve sahne tasarımcıları, ışıkçılar, fuaye ekibi, yönetim gibi bölümlerde görev alma imkanı oluşmuş.

Londra Apollo Victoria‘da Wicked oyununu izleme fırsatım oldu. Londra’da bulunduğumuz tarihte, iş planımıza en uygun gün ve saat diliminde Wicked performansını seçip, online olarak biletleri aldık. Oyun başlamadan önce çıktısını aldığımız biletleri verip, resmi biletlerle tiyatroya adım attım. Fuaye alanı yeşil ışıklar, Wicked oyununa dair bilgilendirici katalog, magnet, tekstil ürünleri ve hediyelik eşya doluydu. Tiyatro içerisinde alkol, gıda ve meşrubat tüketimi ise serbestti. Biz müzikal izlemeye çoktan hazırdık, sadece taşkın ergen İspanyol okul grubunun erkeklerinin azmanlığını hesaba katmamıştık.

Foto Kaynak Apollo Victoria

Londra sokakları kültürel olarak çok sayıda tiyatro, kabare, sinema ve çeşitli gösterilere ev sahipliği yapıyor. Wicked müzikali Londra tarihinin en uzun süredir oynanan 9 oyunundan sadece biri. Müzikal görsel, işitsel ve efektsel olarak gereken hazzı izleyiciye geçiriyor. Salonda kuş bakışı tam orta hizada oyunu fırsatım olsa da, jestleri izlemek için daha da yakından izlemek aldığım keyfi beşe katlardı. Tiyatronun en büyük handikabı İspanya’da gelen problem yaratan, nerede olduğunu bilmez İspanyol çocuklardı. Oldukça şuursuz hareketleri ile fazla insandan tepki aldılar. Yine de oyunun profesyonelliğini zedeleyemediler.

Foto Kaynak Apollo Victoria

Foto Kaynak Apollo Victoria

Foto Kaynak Apollo Victoria

Foto Kaynak Apollo Victoria

Oz Büyücüsünün söylenmemiş hikayesini anlatan İngiltere çıkışlı müzikal çok sayıda ödüle, çeşitli sayıda kostüm ve dekora sahip. Büyücülük okulunda okuyan yeşil tenli Elphaba ve sarışın ötesi Glinda’nın hikayesini Apollo Theatre‘da 10. senesinde izleme keyfini yaşadığım için şanslıyım. Büyücülük okulu öğrencilerinin beyaz mavi çizgili üniformalarını epey beğendim. Asimetrik uzunluktaki parçalar, simetrisi farklı olan kumaş fikri öğrenciler için ezber bozuyordu.

Londra Apollo Victoria Tiyatro resmi sitesi için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın