WALKING DEAD YÜRÜYEN ÖLÜLER DİZİ YORUMU NETFLIX

WALKING DEAD DİZİSİNDE SEVDİĞİM 4 KARAKTER

CAROL, MAGGIE, GLENN VE SASHA


Walking Dead 9. sezonunu yana yakıla bekliyorum. Karakterleri, hikayeleri, kurgusu ve hazırlık aşamasında emeğinin bol olması diziyi başlıca sevme nedenlerim. Dizi çıkar çıkmaz hemen izlememiş, çizgi romanlarını henüz okumamıştım. Tedbirli yaklaşıp, sevme işini oldukça ağırdan almıştım. İzledikten sonra bırakamadım, dizinin korkutucu zombi dizisi olmadığını belirtmek başlıca görevim oldu. 


Dizinin bıraktığı etki, kafein bağımlılığı diye isimlendirilebilir. Sezon boyunca yalnızca 16 bölüm çekilen, geri kalan 36 hafta bekleten Walking Dead‘i sevmemin asıl nedeni karakterlerin evrilerek zombilerin hükmettiği zaman dilimine ayak uydurmalarıdır. Zombilerin doluştuğu atmosferde kalan bir grup insanın hayatta kalma mücadelesinin Doğu Amerika’dan örneklendirilmesidir.

CAROL Foto Kaynak AMC


Her sezon ana karakterler ve yan karakterler kaybediliyor. En sevdiğim kadın karakter dizide kayıplar vererek güçlenen, insiyatif alıp grubun çıkarına katkı sağlayan Carol karakteri. Melissa McBride’ın sahne önünde olduğu her sahneyi izlemek müzedeki sanat eserlerinde sanatçının ortaya koyduğu gerçekleri anlamlandırmak gibi. Dizinin ilk sezonundan bu yana dizide sergilediği oyunculuğu, gelişerek olgunlaştırdığı karakteri takip etmek dizinin en keyifli yanı. Bulunduğu ortama göre kuşandığı kılık kıyafet, çocuklara ve gençlere hayatta kalmaları için hapistede ve Terminus yolundaki yol göstericiliği gelecek nesiller için umudunu yitirmediğinin belirtisi. Baş belası olan tacizkar kocasından kurtulması, kızını kaybettikten sonra son sürat karakterini ve hayatta kalma emelini belirginleştirmesi takdire şayan.

MAGGIE Foto Kaynak AMC


İkinci sezon çiflik ile Walking Dead kadrosuna katılan Maggie Greene Lauran Cohan tarafından canlandırılmaktadır. Çiftlikte babasına eşlik eden Maggie’nin dizinin ana karakteri ile yakınlaşması, grup için aldığı kritik kararlar, son sezonda eşlik ettiği topluluğun liderliğine hazırlanması gerçekte geçmiş sezonlarda yaşadığı büyük kayıplardır. Çiftlikteki ailesinin üyelerini teker teker kaybetmesi, son olarak bebek beklediği partnerinin gözleri önünde vahşice katledilmesi intikam hırsını körüklemiş, hayatta kalma azmini şiddetlendirmiştir.

GLENN Foto Kaynak AMC


Diyalogları içten, çözüm odaklı, gözüpek Koreli karakter ilk sezon ortaya çıkıp dizinin dinamik, çalışkan ruhu olmuştur. Grubun gözünü korkutmak için canice katledilmesi dizinin en büyük ana karakter kayıbı, kan kaybıdır. Steven Yeun’un canlandırdığı Glenn Rhee diziye geri dönmesi gereken erkek karakterim olmaya devam edecektir.

 SASHA Foto Kaynak AMC


Kadroya kardeşi Tyreese ile katılan Sonequa Martin – Green karakteri Sasha grubu için dizinin en acımasız karakterini egale etmek için hap ile intihar etmiştir, girişimi başarısızlıkla sonuçlanıp diziye veda etmiştir. Silahların yer aldığı dizileri ve filmlerin revaçta olmasını doğru bulmuyor, kesici, öldürücü aletlerin kol gezdiği karakterlerin yazılması nedense şiddet dolu dünyamız için normalleştirmeyi güçlendiriyor. Sasha’nın hedefi ıskalamadan vurabilmesi, dikkati ve son sevgilisini katleden katil ruhu öldürmek için yetmemiştir. Sasha’nın Maggie ile yola devam etmesini dilerdim. Yeniden canlanmasını istediği kadın karakter Sasha’dır.
Walkind Dead hakkında daha fazla bilgiye buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

FX Türkiye tarafından Amerika gösteriminden bir gün sonra yayınlanan Walking Dead dizisinin 9.sezon için fragramını için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın