VE İÇİNDE UYUYAN HAZİNEYİ BULACAKSIN KİTAP YORUMU LAURENT GOUNELLE

Ve İçinde Uyuyan Hazineyi Bulacaksın kitabı hediye olarak karşıma çıkmasa muhtemelen hiç okumayacaktım. Roman okumayı genel olarak tembel işi buluyorum. Pegasus Yayıncılık eserleri romantik komedi veya fantastik temalı çeviri kitapları çağrıştırdığı için arka kapağını dahi incelemeye teşebbüs etmeyecektim. 


Fransız Laurent Gounelle tarafından ele alınan Ve İçinde Uyuyan Hazineyi Bulacaksın romanı kişisel aydınlanma kitabı olarka nitelendirilebilir. Türk dilinde birinci baskısı Ekim 2017’de Pegasus Yayıncılık tarafından dağıtılan eser Hasan Can Utku tarafındna Fransızca aslından çevrilmiştir.

Foto Kaynak Pegasus


Alice ve Jeremie arasında ruhsal ve kişisel gelişim yolculuğuna odaklanan eser varoluş krizlerinin üstünden gelmeyle alakalı. Bireysel olarak kişisel aydınlamasına destek olan detayları İsa’dan ve Budist öğretiden alıntılar yaparak romanlaştıran karakter tez ve antitezi birlikte harmanlayarak öz farkındalığı kilisede vaazlar aracılığı ile somutlaştırıyor. Papazı olduğu kilisede sadece 12 kişilik cemaate hitap eden Jeremie yakın dostu Alice aracılığıyla bedava günah çıkarma aktivitesi koyarak ibadethanesine insan çekmektedir. Kitabın temelinde anlatılan konu özetle bu, fakat tıpkı Azra Kohen kitapları gibi bahsedilen konular bu kadar dar anlamda sıkışmamış. Alice’in büyük markaları pazarlamak konusunda taktikleri insanların beklentilerini inanç yönünden cezbedebilecek midir? Herkes kendi cevabını roman sayfalarında avlayabilir.


Kitaptan ön plana çıkan dört sözü aşağıya ekledim.
‘Hipnoz sihir değildir yalnızca bilincin değişikliğe uğramış halidir.’ L.G. (p.56)
‘Gurur dediğimiz şey aslında bir makinenin yakıtıdır, bir kimlik indigesidir.’L.G. (p.137)
‘Hala sinemaya gidiyorlar? Nedeni ne? Çünkü siname bir tapınaktır.’ L.G. (p.179)‘Bir insanı Katolik, Budist ya da Müslüman olduğunu iddia etmeye iten egodur. Ego, kendini başkalarından ayırmak & birliği bozmak için bir tarafa ait olmak ister.’  L.G. (p.262)

Kutay Çev.

Bir cevap yazın