UYKU HARUKİ MURAKAMİ KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ

Japon asıllı Haruki Murakami‘nin daha önce 4 romanını okumuş fakat yorumlamamıştım. Özel bir yerde karşıma çıkan Uyku kitabını kısa sürede bitirdim. Uykusuzluk nöbetine katılan bir oğlu ve eşi ile yaşayan kadın karakterin 17 gün boyunca uyku uyuyaması hakkında yazılan kitap Kat Menschik tarafından illustrasyonlar ile süslenmiş. Dokan Kitap tarafından basılan Haruki Murakami ile detaylı bilgi için buradan keşfe çıkabilirsiniz. 


Rutin hayatı içinde yaşayan her gün eşini oğluyla beraber uğurlayan karakter, öğlene kadar ev işlerini ve öğlen eve yemeğe gelecek dişçi eşine yemek hazırlar. Eşi ve oğluyla diyaloğu iyi olan kadın, uykusuzluğa kapılınca bekarken yaptığı alışkanlıklara geri döner, kitap okumak, çikolata tüketmek, alkol içmek ve evden herkes uyuduktan sonra çıkıp arabayla turlamak. Kısaca ötelediği zamanı kendine yeniden yaratmak.

Foto Kaynak Doğan Kitap


Günde ortalama 8 saat uyuyan birey, günün 1/3 zamanında yarı bilinçsizlik eylemsizlik halinde vakit tüketir, uykusuzluk ile yüzleşen kadın ise her gün kendine artı sekiz saat edinerek, yaşamını dolu dolu geçirmeye başlar. Eşi ve çocuğu bu değişimi fark etmez. Daha çok dinçleşen ve enerji sahibi olmak, kendi yaşamını ‘genişlettiğini’ düşündürtür. Zaman yokluğundan dert yanıyorsanız, belkide çözüm olarak uykusuz kalmalısınız. Uyku hakkında yazılmış yalın bir roman. Sonunun havada kalması dışında Haruki Murakami‘yi takdirlerimi yolluyorum. 1949 Kyoto doğumlu ödüllü yazarın daha önce okuduğum eserlerini yorumlamamı isterseniz, yoruma lütfen belirtiniz.


Kutay Çev.

“UYKU HARUKİ MURAKAMİ KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ” için bir yorum

Bir cevap yazın