ÜÇ KADIN BİR KOCA THREE WIVES ONE HUSBAND KÖKTENDİNCİ MORMONLAR BELGESEL YORUMU NETFLIX

ÇOK EŞLİ EVLİLİK – 3 KADIN BİR KOCA

Kıskançlık ve ızdırabı aşıp cennetteki en üst mertebeyi evlenip çok sayıda çocuk yaparak elde edeceklerine inanan Köktendinci Mormonlar’a ait Netflix 3 KADIN 1 KOCA belgeselini bitirdim. Dört bölümden oluşan belgesel Utah Eyaletinin Rockland Ranch’te yaşayan Mormonların bir senesine odaklanıyor. 2017 yapımı belgesel çok eşliliği merak edenler, din merkezli yaşayıp, yaptıklarını normalleştirme çabasında olanların izlemesi için ideal.

Foto Kaynak IMDB


Zamanında gözden uzak, çok eşli aile yaşamını rahatlık içinde sürdürmek isteyen Bob Rock bölgesinde kayaları oyarak ev yapmış. Oğullarından biri ise 3 kadın ile evlenerek dizinin baş kahramanı olarak belgeseli anlatıyor. Kanser sebebiyle genç yaşta ölen kardeşinin vasiyeti üzerine, onun dul kalan iki karısı ve çocuklarına bakmak için evlenmeyi ve aile birleşimini teklif ediyor. Yas tutarken evlilik fikrini değerlendiren 2 kadın, dört ve beşinci kadın olmayı tartışırken birbirine daha çok yakınlaşıyorlar, kendi durumlarını ve geleceklerini sorguluyorlar. Kadın kadını çekemez gerçeği belgeselin her dakikasında duygusal stres olarak bizlere yansıyor. İlk eşler daha özverili, yeni gelenler ise kocalarının ilgisinini dağılmasında şikayetçi, sonuçta adam sıra ile eşleriyle birlikte kalıyor, ayda bir kez ise tek tek yemeğe götürüyor.

ORTADAKİ KADIN ADAMIN ÜÇÜNCÜ KARISI OLMAK İSTİYOR

Foto Kaynak IMDB


Karakterlerin fazla olması sebebiyle anlatım biraz karışık fakat ana fikir aynı kadınların dünyada tek adam kalmışçasına tipi bile yetersiz olan adam aşık olduklarına inanmaları, diğer eşleri ile kocalarını paylaşmalarıdır. Gerçek hayatta bunu yapan kadınlar ve erkekler mevcut, Utah’a gitmemize hiç gerek yok. Dizi boyunca her taraf sarışın çocuklar, yeni doğan bebekler, loğusa duygusal hezeyanları ile dolu. Sebepsizce yapılan çocuklar sağda solda serseri gibi aramızda. Kaya’da alkol yasak, annenin sağlığı ile sıkıntı olduğu zaman kürtaj yapmasına izin var, çok çocuk yapmalı.

MORMONLARIN YAŞADIĞI ROCKLAND RANCH

Foto Kaynak IMDB


KARDEŞ EŞ
İlk eşin ve kocanın birlikte diğer eşlerini seçmesi, evini çoğalarak genişletmisi akabinde üçüncü eşiyle hayatını birleştirilmesi belgeselin ana teması. Resmi olarak kanunlar önünde ilk kadın ile evlilik geçerli, diğerleri ile ruhani evlilik yapılıyor. Çölün ortasında Kaya dedikleri yerde eğitime ve hastaneye dair hiç bir iz görmedim, bir yıl boyunca çocuklar Kaya’dan dışarı çıkmayıp, aileye yeni kardeş gelmesini bekliyor gibiler. Kardeş eşler sıra ile hamile kalarak poligaminin yeryüzünde gerçekten yaşanmasını savunuyorlar. Köktendinci mormon belgeselinde Poliandriliği (çok kocalılık) durumunu görmedim. Birden çok kocaya sahip olmak isteyen kadınlar bu belgeselde yoktu. Cennete ulaşmak için kadınların gönüllü olarak kendilerini ve bedenleri sömürtmesi ayrı muamma. Tek erkekle veya diğer kadınlar ile cinsel ilişki gerçekleşebilir, bunları yaşamak için gözden ırakta çölün ortasında kendi içine kapanık toplulukta yaşamak fikri oldukça kasvetli. Tanrı’nın kıyamet gününe hazırlanmak için sekste skor yaparak dünyaya çok çocuk getirmenin motivasyonunu çözemedim. 

Netlix belgesellerini keşfetmek için tıklayınız.

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube TLC

Bir cevap yazın