SPECIAL DİZİ YORUMU NETFLIX

15’er dakikalık 8 bölümden olunca Netflix Special ilk sezonu Serebral Palsli gencin iş dünyasına, sosyal yaşamına ve cinsel yaşamına odaklanıyor.  Ön planda ise serebral pals rahatsızlığından ötürü yaşadığı aksaklıklar, detaylarıyla aktarılmış. Serebral Palsi doğum öncesi, sonrası ve ya sırasında meydana gelen hareket kısıtlayıcı bedensel rahatsızlıktır, bireylerin hareket kısıtlılığına ve duruş bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Toplumun ötekileştirmeye çalıştığı veya tamamıyla görmezden geldiği bedensel rahatsızlıklar, kilo gerçeği ve eşcinsellik ekseninde naif ve kara mizah olarak aktarılan Special dizisinden etkilenmemek elde değil. Film heteroseksüel beyaz adam ülküsünü beslemiyor, odak planı hayatın içinde yaşamı deneyimleyen serebral palsli Ryan.

Babasının terk etmesiyle annesiyle birlikte yaşayan Ryan, annesinin yeni erkek arkadaş edinmesiyle ve yeni işe başlamasıyla evden ayrılmak durumunda kalır. İş yerinde yakın arkadaş olarak edindiği Hint Asıllı Kim, tombul olduğu ve beyaz olmadığı için zaten dışlanmak için hedeftir yani Amerikan toplumunun genel geçer kabul ettiği normlarda değildir. Kim, Ryan’ın kendisiyle barışması için destek olmaktadır, kendi grubuna yeni arkadaşını dahil etme çabasındadır.

Foto Kaynak IMDB


Los Angeles, California’da yaşayan Ryan O’Connell blog, youtube ve Special isminde kitaba sahip. Sosyal medyada serebral palsini gururla sergileyen, üretken, girişken ve yetenekli bir Amerikalı. 12 Nisan’da 8 bölümle vizyona giren dizi, Türk dizilerine içerik, uzunluk ve karakter sunumu ile ilham olabilmelidir. Birbirinin aynı temalı, bir kaç günde çekilip 4 saat süren diziler kavgayı, şiddeti, magandalığı ve öz saygısı gelişmemiş bireyleri sunmaktadır. Birleştirici, empati seviyesi yüksek, saygılı ve kara mizah dolu Netflix Special dizisi eğlendirirken öğretici yapısı nedeniyle beğendim.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın