SAĞLIK KOMPLOSU WHAT THE HEALTH BELGESEL YORUMU NETFLIX

Beslenmemi iyileştirme ve vegan diyete geçme adımlarımı bir süredir tamamlamaya çalışıyorum. Bu kararı vermemde Netflix belgesellerinin payı oldukça büyük ve destekleyici olarak okuduğum kitapların. 2017 yapımı Sağlık Komplosu What the Health belgeseli izlerken oldukça beynime ve bedenime sinyaller gönderdi. Bazı sahnelerde midem alt üst oldu.

Foto Kaynak Netflix


Diyabet rahatsızlığı ile başlayan belgesel, işlenmiş etlerin kanser ve diyabet rahatsızlıklarına etkisini ön plana çıkararak devam ediyor. Aile öyküsü sebebiyle %10’u geçmeyen kalıtsal rahatsızlıkların geçisi, farkındalıklı diyetle önlenebilir. Amerikan Kanser, Diyabet ve Kalp derneklerinin hepsi sitelerinde ölümcül direkt etkisi kanıtlanmış süt ve et ürünlerini beslenme olarak önermekte. Hastalıklarla mücadele derneklerinin ana gelir kaynağı lobicilik faaliyetleri yapan süt ve et endüstrilerine sahip hepimizin bilgi global markalar ve bölgesel işletmeler. Sağlık Komplosu belgeselinin resmi sitesinden araştırmalara ve sunucusu Kip Anderson hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kip Anderson Belgesel Sunucusu

Foto Kaynak What the Health


İşlenmiş et, sakatat, etin ve sütün her türlüsünün kanser ve diyabet hastalığının direkt olarak arttırdığı olaylarda diğer suçlu, ilaç sektörü. Ezcacılık ve tıp dünyasının toplumu beslenme ile sağlıklı yaşam ülküsü edineceği gerçeğini ne doktorlar, ne de Amerikan Sağlık Örgütü paylaşmaktadır. Doktorların asıl görevi, hasta insanları tedavi etmektir, insanları hasta olmaktan korumaya çalışmak değil.
Ölü et içeriğinde toksinleri, kimyasalları ve antibiyotikleri barındırığı için gelişim ve beslenme için zararlı. Süt ve süt ürünleri kemik gelişimi sağlamıyor. Dışkı ve sidik başkenti olarak anılan Kuzey Caroline eyaletinde domuz çiftliklerinin etrafında yaşayan halk, hava, deniz ve toprak yoluyla hastalanmaktadır. 

Foto Kaynak Plant Based on a Budget

Bütün proteinlerin kaynağı bitkilerdir, bitkisel diyete geçerek hastalıklarımızdan kurtulup, dinç yaşama geçiş yapabiliriz. Goril, gergedan ve filler sadece bitkisel beslenerek güç ve zindeliğe sahipler. Bitki yiyen hayvanları tüketerek yeme hazzımızı tatmin etmeyelim mesajı veren belgeseli izleyip bilinçlenebilirsiniz. İki haftada et ve süt ürünlerini tüketmeyi kesen hastalar, sağlıklarına hızla kavuşup ilaçlarını kullanmayı bırakmışlardır. Belgeselde adı geçen Plant Based on a Budget sitesi ise bütçe dostu olan bitki bazlı beslenme için tüyolar, yemek tarifleri ve toplumsal bilinci arttırmayı hedefliyor. Buradan erişebilirsiniz.


Plant Based on a Budget sitesinde haftalık olarak bir, iki veya dört kişi için alışveriş listesi seçenekleri var. Ücretsiz olarak vegan yemek menülerini  buradan indirebilirsiniz.

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın